Goethe podobno powiedział, że “cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”. … i tak jak bardzo zgadzam się z drugim zdaniem tego powiedzenia, to już co do pierwszego mam spore wątpliwości. … A moje nowe blogowe “dziecko”, czyli podcast “Zrób swój ruch” pokazuje, że pewne rzeczy nawet tak wielkim filozofom, jak Goethe się nie śniły. Mogę znacznie więcej, niż mi się wydaje i niż myślę, że potrafię. Ty zresztą też.

Nie znam się na “robieniu podcastów”. Nie znam się na “mówieniu do mikrofonu”, nagrywaniu, obróbce dźwięku… ba jak większość ludzi nawet nie lubię nagrania swojego głosu… ale “nałogowo” słucham podcastów, od kiedy zagościł u mnie w kieszeni pierwszy iphone. Słucham ich podczas uprawiania sportu, w zakorkowanej Warszawie, w podróży… a nawet podczas gotowania czy sprzątania. Dla mnie podcasty to jedna z efektywniejszych i łatwo dostępnych form uczenia się, rozwijania, zdobywania wiedzy i inspiracji.

Moja droga do podcastu “Zrób swój ruch”. 

Zaczynając więc blogowanie, miałam “z tyłu głowy”, że prędzej czy później przyjdzie w końcu czas na mój własny podcast. Wiedziałam, że “powinnam” go zrobić, jeśli chcę jeszcze lepiej trafiać z treściami, jakie mam do przekazania. Wiedziałam, że poza pisaniem jest to forma, która pozwoli na szersze dotarcie z moją “misją” szczególnie do kobiecego grona. My, kobiety głównie poprzez większe obciążenie obowiązkami domowymi mamy mniej czasu na czytanie, bo akurat czytanie wymaga odłożenia wszystkiego innego na później… a dom się sam nie sprzątnie, obiad nie ugotuje, małe dzieci same z przedszkola czy szkoły się nie “odbiorą”… i choć wiele z nas słyszy o  większym angażowaniu się Panów w “zadania domowo-rodzinne”, to rzeczywistość większości z nas jest jednak taka, że to my kobiety dla tych “codzienności” poświęcamy więcej czasu. Czasu, który mogłybyśmy poświęcić na przykład na swój rozwój i zdobywanie nowej wiedzy. Stąd poszerzenie moich form “blogowania” właśnie o podcast miało największy sens. … Tylko jak zacząć, jeśli nie tylko myślę, ale ja wiem, że NIE POTRAFIĘ?

Paradoksalnie najlepszym rozwiązaniem okazało się właśnie zaczęcia działania. Zrobienie pierwszego kroku, po to, żeby się dowiedzieć i nauczyć. … i jak najszybsze przetestowanie, spróbowanie w praktyce tego, czego się dowiedziałam. … a potem zrobienie kolejnego kroku i następnego… i kolejnego… nie do końca oglądając się na to, jaka jest jeszcze droga przede mną, aby dotrzeć do “tego” celu. Trochę jak wtedy, kiedy zaczynałam biegać na długie dystanse. Byle dobiec do następnego “krzaka”.

Jak zaczęłam i dlaczego był to fatalny pomysł… tym razem…

Kiedy zabrałam się za zaplanowanie całego “projektu podcast” od początku do końca, to najzwyczajniej w świecie opadły mi skrzydła i na wiele miesięcy straciłam motywację, żeby zabrać się za realizację. To, jak długą mam do wykonania drogę, ile rzeczy nie wiem, nie umiem i nie potrafię, zwyczajnie mnie przeraziło i sprawiało, że zupełnie nie chciało mi się podejmować tego wysiłku. … Co jakiś czas jednak wracało do mnie, że podcast jako “medium” jest ważne, jeśli chcę szerzej docierać z moim przesłaniem i realnie pomagać Wam w edukacji i rozwoju. Dodatkowo dostawałam sygnały też od Was – moich czytelników, że podcast, nawet w dłuższej formie, jest bardziej “zjadliwy” niż “kobylasty” wpis na blogu. Jest więc to idealna forma na głębsze czy dokładniejsze omówienie różnych tematów. … i te dwa argumenty stały się dla mnie wystarczająco silnym powodem, aby jednak powrócić do realizacji tego projektu. Tym razem jednak wyrzuciłam swój “pełny i idealny plan” do kosza i rozpoczęłam swój bieg od “krzaka do krzaka”. Od jednego zadania, do drugiego, potem trzeciego… i kolejnego….

O czym będzie podcast “Zrób swój ruch” – odcinek pierwszy, czyli starter?

… I dziś właśnie nadszedł ten dzień, kiedy chcę Ci oddać do wysłuchania pierwszy odcinek “Zrób Swój Ruch”, czyli mój podcast starter.

Ten pierwszy odcinek jest takim bliższym “zapoznaniem się” oraz dowiesz się z niego, o czym będą moje podcasty. Staram się w nim odpowiedzieć na część pytań, jakie dostaję od Was, a które dotyczą mnie – moich przekonań, wartości, doświadczeń zawodowych. … i tu macie racje, nie piszę zbyt dużo na blogu tak “o sobie i swoim życiu”.  Staram się, aby artykuły dawały Wam jak największą wiedzę merytoryczną dotyczącą finansów czy osiągania celów.  Jakoś wydaje mi się, że moje życie jest zupełnie “zwyczajne” i szczególnie dla innych nie ma w nim nic ekscytującego (wierzcie mi, że ja jednak tą “zwyczajność” mojego życia kocham!… może to kwestia wieku 😉 ). Prawdą jest jednak, że wiele doświadczeń ukształtowało to moje “zwyczajne życie”, które tak lubię. Ukształtowały one mnie, moje podejście do finansów i pieniędzy, moje przekonania. Nie zawsze było “zwyczajnie różowo”, nie zawsze było tak “bezpiecznie”, nie zawsze było “na moich zasadach”. Za tą “zwyczajnością” stoi jakaś droga i historia… i tą historią i codziennością – tak długo, jak jest ona adekwatna, do tematyki której dotyczy blog, czy tak długo, jak może ona być dla kogoś z Was inspiracją, warto się dzielić.

W tym odcinku są też podziękowania dla “Matki i Ojca” mojego blogowania, jest trochę o tym, dlaczego uważam, że szczególnie kobiety potrzebują zadbać o swoje finanse oraz o tym, co będzie w kolejnych podcastach.

Do końca roku opublikowane będą jeszcze przynajmniej 2 odcinki podcastu, które będą już mocno merytoryczne.

 • Odcinek drugi będzie o Indywidualnym Koncie Emerytalnym i oszczędnościach podatkowych, jakie możesz zyskać dzięki IKE.
 • Odcinek trzeci będzie o optymalizacji podatkowej z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia  Emerytalnego (IKZE) oraz znajdziesz w nim porównanie IKE i IKZE.

Wróćmy jednak  do tego odcinka…

Podcast Zrób Swój Ruch coverPodcast w formie nagrania audio. 

Ten odcinek podcastu możesz odsłuchać w formie audio 🙂 .

Z pierwszego odcinka podcastu “Zrób swój ruch” dowiesz się:

 • Jakimi wartościami kieruję się w życiu i jaki mam stosunek do pieniędzy.
 • Czy dostawałam kieszonkowe w domu rodzinnym i jak to ukształtowało moje podejście do pieniędzy.
 • Jaka jest moja życiowa misja oraz co lubię robić w życiu.
 • Jak doświadczenia życiowe i zawodowe pomogły mi budować bezpieczeństwo oraz niezależność finansową i jaki mają wpływ na to, co robię obecnie.
 • Czy myślę, że dobrym pomysłem jest uczenie innych o czymś, w czym nie mamy praktycznych doświadczeń.
 • Skąd pomysł na blog, czy był to istny “grom z jasnego nieba”? … oraz specjalne podziękowania dla “matki i ojca” mojego blogowania ;-). Mówię o tym, po co piszę i prowadzę blog.
 • Co myślę o finansach. Czy finanse są trudne i zadbanie o nie wymaga nieludzkiego wysiłku oraz dyscypliny. Kto powinien w domu dbać o sprawy finansowe.
 • Po co, szczególnie będąc kobietą, potrzebujesz zadbać o swoje finanse.
 • Co będzie w moich podcastach i w czym mogę Ci pomóc, aby zrobić swój ruch i sięgnąć po życie, które pokochasz.

Linki do artykułów, o których mówię w tym odcinku: 


… Na koniec zostawiam jeszcze najlepsze. Pamiętaj, że zawsze! zawsze! zawsze! więcej osiągniesz w zespole, otaczając się ludźmi, którzy dobrze Ci życzą i są w czymś zdecydowanie lepsi niż TY! Ten odcinek i kolejne nie ujrzałyby pewnie światła dziennego jeszcze w tym roku, gdyby nie bezcenna wiedza i pomoc Marcina, który jest “podacastowym ninja” i bardzo fajnym człowiekiem pełnym pasji w życiu. Pasji nie tylko do podcastów 😉 . Marcin jest też biegaczem, triathlonistą i maratończykiem, a w sieci znajdziecie go na Ironfactory.pl. Marcin – wielkie dzięki! Za pomoc, motywację i cierpliwość  do moich zmiennych pomysłów 🙂 .

Na dziś tyle. Zapraszam Cię do wysłuchania tego odcinka podcastu!

Skąd pobrać Podcast:

Podcast jest dostępny dla Ciebie:

ps. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten odcinek dalej znajomym i pomożesz mi dotrzeć z nim do jeszcze większego grona słuchaczy.

Daj też znać w komentarzu, jeśli masz jakieś pomysły na tematy kolejnych odcinków. Jeśli masz też inne pomysły, które mogą mi pomóc uczynić mój podcast jeszcze lepszym – to też daj znać w komentarzu albo napisz do mnie maila. 


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!