Przynajmniej raz w roku warto kompleksowo przyjrzeć się temu, gdzie nasz portfel jest dziurawy. Dziś pokażę Ci jak zrobić to skutecznie z tak zwanego “grubego palca”. Jak bez skomplikowanych obliczeń w Excelu czy aplikacji znaleźć przecieki gotówki w budżecie i przytulić więcej pieniędzy do oszczędności 🙂

Zaczynamy! i szukamy….

Oszczędności w domowym budżecie. Gdzie przecieka Twój portfel?!

1. Przejrzyj wydatki destruktywne

Wydatki destruktywne według trendu mindfulness finansowego, to wszystkie wydatki, które są przeciwnością gospodarności i nie dodają wartości Twojemu życiu. Reprezentują tę marnotrawną, rozrzutną, nadmiernie konsumpcyjną stronę. Są bezsensowne, z zakupionych produktów czy usług nie korzystasz i nie są Ci do niczego potrzebne.

Najprostszy sposób na znalezienie wydatków destruktywnych to przejrzenie ostatniego wyciągu z karty i z konta (jeśli płacisz za zakupy elektronicznie) i zakreślenie markerem wszystkich pozycji, które dziś już wiesz, że były bez sensu. Nie sprawdziły się, nie korzystasz, trafiły do kosza… albo bezużytecznie stoją na półce.

Kiedy już zakreślisz te pozycje, zastanów się, jakie zasady możesz ustalić, które w przyszłości pozwolą Ci zatrzymać się przed zakupem i chwilę zastanowić. Zapisz je koniecznie, miej zawsze pod ręką tę checklistę, żeby w kolejnych miesiącach uniknąć nieprzemyślanych i bezsensownych zakupów.

Poszło szybko i spodobało Ci się? Zerknij na wyciągi z ostatniego kwartału.

2. Wydatki na styl życia

Bardzo często – to jest właśnie pięta achillesowa zbyt wysokich kosztów w budżecie domowym. Kosztowne wakacje, wyjścia na miasto (gdzie tracimy kontrolę nad rachunkiem), luksusowe kosmetyki, które potem leżą w szafce i nie korzystasz, bo odcień podkładu nietrafiony… albo krem Cię uczula… dziesięć balsamów do ciała, drogie ubrania, w których nie chodzisz…

Podobnie jak w punkcie pierwszym zrób listę tego, co w ostatnim roku się nie sprawdziło i było nietrafionym zakupem.

Wyciągnij wnioski, spisz zasady i stosuj się do nich.

Zaplanuj konkretny budżet na kolejne miesiące i poszukaj korzystnych ofert. Porównuj ceny, zrób plan ich zakupu. Na przykład w przypadku wakacji pomyśl o wcześniejszym bookingu wyjazdów w lepszej ofercie.

Znajomy niedawno opowiedział mi, że od lat jeździł z tą samą firmą na narciarskie wyjazdy do Włoch. Z różnych przyczyn ostatnich kilka wyjazdów mu nie wyszło. Okazało się też, że na termin, na jaki mógł jechać teraz, nie mieli już miejsc… więc musiał poszukać czegoś innego. Znalazł. Pojechał. Wyjazd był super. Zapłacił 30% mniej niż w poprzedniej firmie. Czasami warto włożyć trochę wysiłku w wyszukanie alternatyw… albo podjęcie negocjacji.

3. Abonamenty

W ostatnich latach abonamenty stały się szalenie modne i popularne. Z biznesowego punktu widzenia, to oczywiście model, który ma sens dla firmy… bo daje stabilność przychodów. Z punktu widzenia naszych portfeli – bywa zmorą. Cyfryzacja uprościła ich nabywanie – płatności są cyfrowe, pobierane automatycznie z karty albo konta. Od zobowiązania (często bezterminowego) dzieli nas jeden klik… I najczęściej jeszcze darmowy okres próbny, na który wszyscy się łapiemy… a potem zapominamy zrezygnować i płacimy automatycznie.

Sprawdź swoje automaty! Zrób listę abonamentów, jakie płacisz, przyjrzyj się “dodatkom” do nich, wszystkim pozycjom, jakie masz na rachunku.

Zrób rachunek sumienia – co faktycznie jest Ci na dziś potrzebne, z czego korzystasz, a z czego już nie – bo nie masz czasu, bo dostęp był, żeby zobaczyć ten jeden serial, bo robi się ciepło, idzie na wiosnę i nie będziesz przez jakiś czas już korzystać z bieżni w fitnessie …

Ja na przykład “kolejkuję” sobie podcasty do wysłuchania, patrzę na czasówkę, zliczam, konfrontuję z tym, ile mam czasu w miesiącu na słuchanie i okazuje się czasami, że na miesiąc albo dłużej mogę zrezygnować z abonamentu na audiobooki.

O tym, jak kupować abonamenty z głową jest oddzielny artykuł na blogu – chcesz więcej podpowiedzi i pomysłów jak ogarnąć abonamenty – wskakuj Tu.

4.Prąd

To pierwsza z pozycji, gdzie w tym roku podwyżki zabolały bardzo, a możliwość ruchu mamy dość ograniczoną, bo około połowę naszego rachunku, stanowią różnego rodzaju opłaty stałe.

To, co jednak możesz zrobić, to sprawdzić jakie konkurencyjne oferty mają dla Ciebie inni sprzedawcy prądu niż Twój obecny. Kokosów obecnie nie ugrasz, wielkich promocji czy obniżek też nie ma teraz na rynku… ale każda stówa w kieszeni w skali roku, to jednak już coś. Sprawdzić raz w roku – zawsze warto (zakładając, że nie wiąże Cię umowa terminowa i możesz teraz zmienić sprzedawcy prądu).  

Opcja druga – to przyjrzeć się zużyciu prądu w domu. Pozmieniać halogeny na LED’y, zastanowić się gdzie być może wystarczy oświetlenie o mniejszej mocy, sprawdzić, które urządzenia konsumują najwięcej i policzyć czy wymiana na nowocześniejsze, w lepszej klasie energetycznej się opłaci.

Zainteresuj się inteligentnymi gniazdkami (albo przejściówkami do zwykłych gniazdek), żarówkami i systemami oświetlenia, które pozwolą Ci kontrolować urządzenia i oświetlenie w domu ze smartfona… Możesz nimi sterować nawet z telefonu, wyłączać o określonych godzinach, regulować natężenie światła… albo wyłączyć zdalnie, kiedy akurat ktoś z domowników zapomniał wyłączyć światło albo telewizor wychodząc z domu.

5. Ogrzewanie w domu

Jeśli ogrzewasz dom gazem, to masz sytuacja podobną jak z prądem. Podwyżki w tym roku bolą bardzo i nie masz wpływu na cały rachunek, bo dzieli się on na opłaty stałe i te na bazie zużycia.

Ja mieszkam w bloku, mam ogrzewanie miejskie, ale dalej to właśnie koszty ogrzewania są jednymi z największych w czynszu.

To, co możesz zrobić, to przede wszystkim nie przegrzewać pomieszczeń. Tak, my Polacy mamy tendencję do przegrzewanie domów i mieszkań. Obniż temperaturę w domu o jeden, dwa stopnie. Twój organizm też Ci podziękuję, bo jedną z przyczyn częstego łapania przeziębienia jest wysuszona śluzówka… na skutek zbyt suchego, przegrzanego powietrza w domu.

Zaopatrz się w termostaty, które same będą włączać i wyłączać ogrzewanie zależnie od temperatury w pomieszczeniu.

Teraz dni są coraz cieplejsze, więc ja w ogóle zakręcam grzejniki w ciągu dnia i ponownie włączam je wieczorem, jak robi się chłodniej. W łazience włączamy ogrzewanie na chwilę przed kąpielą.

Nawet podczas pracy w domu ciepły, wełniany sweter, rozgrzewająca korzenna herbata (którą robię sobie w imbryku na t-light albo termosie na cały dzień) robi robotę i nie czuję, że jest mi zimno w domu.

Na mojej liście mam do przerobienia i przeliczenia temat inteligentnych termostatów, sterowanych z komórki. Jawi mi się to jako wygodna opcja na zrobienie godzinowego kalendarza włączenia i wyłączenia grzejników i lepszą kontrolę nad kosztami.

Jeszcze jedno – pamiętaj, że lepiej jest otwierać okna, przewietrzyć pomieszczenie i zamknąć okno. Jeśli masz grzejnik przy oknie, wyłącz go termostatem, nim otworzysz okno… inaczej, jak tylko grzejnik poczuje podmuch zimnego powietrza, zacznie kotłować i grzać na maksa.

6. Planowanie posiłków.

Szacunki jeszcze z 2016 roku mówiły o tym, że statystyczny Polak, na głowę w miesiącu wyrzuca żywność na 50 złotych… a to w roku oznacza 600 złotych. Nowych danych nie znam, ale biorąc pod uwagę to jak od tego czasu zdrożała żywność, to dziś ta statystyczna kwota jest znacznie wyższa.

Najlepszy sposobem na to, żeby nie wyrzucać jedzenia, jest nie kupować za dużo! Oczywiste, prawda? A jak nie chcesz kupować za dużo – to planuj posiłki. Rób listę zakupów i kupuj według listy.

Ja planuję posiłki na maksymalnie 5 dni, bo jeden dzień w tygodniu mamy akcję czyszczenia lodówki, zamrażalki i szafek z jedzenia, które zostało z tygodnia, albo niebawem może stracić datę ważności. Co najmniej jeden dzień w tygodniu jemy też poza domem. Czasami jest to więcej, bo trafiają się okazje do świętowania albo zaproszenia na obiad czy kolacje. Jednak takie wyjścia uwzględniam też w planie posiłków, właśnie po to, żeby nie kupować jedzenia na zapas.

Jeden z najpopularniejszych wpisów na blogu jest właśnie o 7 skutecznych sposobach na kupowanie żywności z głową i oszczędzanie na jedzeniu (i nie ma w nim porady – kupuj gorszą, tańszą żywność 😉

7. Przejrzyj szafy.

W naszych szafach śpią zamrożone pieniądze 😉. Każdej wiosny i jesieni robię przegląd naszych szaf. Ubrania, buty, zabawki, przydasie…

Większość z tych rzeczy, jeśli jest w dobrym stanie (a bardzo często jest), możesz dziś łatwo sprzedać, korzystając z różnych aplikacji. Odzyskasz na ogół około 30% tego, co zapłaciłaś za daną rzecz… ale kiedy (korzystając z  metody Marie Kondo) wszystko, w czym nie chodzisz i czego nie używasz, trafi na łóżko… to zdziwisz się, ile tego jest i ile stówek w sumie można jednak odzyskać.

Jedno to oczywiście pozbycie się tego, z czego nie korzystamy, drugie to jednak plan na to, żeby bez sensu nie wydać pieniędzy w tym roku.

Zrób listę tego, czego faktycznie Ci brakuje, ustal budżet, trzymaj się listy… i w myśl nurtu “sustainable fashion” poszukaj może czegoś z drugiego obiegu, albo zorganizuj wymianę ze znajomymi.

8. Opłaty bankowe

Teraz czas na przyjrzenie się Twoim kontom i kartom. Zrób listę wszystkich kont, kart i opłat, jakie ponosisz. Możliwe, że Twoje konto czy karta, które zakładałaś jakiś czas temu, już wcale nie jest darmowe… bo skończyła się promocja, zmieniły się opłaty w banku… albo wygasły dodatkowe programy, w których punkty można było wymienić na bony do wykorzystania w ulubionych sklepach. 

Poszukaj konta i karty z lepszymi warunkami… a przede wszystkim takiego, które świetnie sprawdzi się jako Twoje konto do podstawowych wydatków.

Dlaczego warto mieć nawet takie dodatkowe konto osobiste, które zasilasz sobie co tydzień, czy co miesiąc konkretną kwotą? O tym pisałam w jednym z poprzednich artykułów (szczegóły znajdziesz tutaj), ale głównie chodzi o to, że wydasz swoje pieniądze rozsądniej i bardziej będziesz trzymać się założonego budżetu. Na takim koncie trzymasz tylko pieniądze na bieżące wydatki i opłaty.

Od jakiegoś czasu konsekwentnie polecam Ci jako takie konto do aktywnego korzystania ofertę Konta Przekorzystnego z Pekao. Również teraz, do końca marca 2022 trwa fajna promocja, o której opowiem Ci za chwilę… ale najpierw jeszcze punkt 9, bo wiąże się on też z domowymi finansami i promocją w Pekao.

9. Przejrzyj oprocentowanie na kontach oszczędnościowych.

Tak wiem, żadne konto oszczędnościowe dziś nie zaproponuje Ci oprocentowania, które pokrywa koszt inflacji i podatku belki. Pokusa przerzucenia tych pieniędzy na jakieś wyższe inwestycje może być spora… ale pamiętaj, że inwestycje charakteryzują się tym, że nie ma pewnego zysku… i często również kapitał nie podlega ochronie. Jak coś pójdzie nie tak – Twoja kwota oszczędności stopnieje. Jak pójdzie dobrze – zarobisz. W inwestycjach pewności zarobku jednak nikt Ci nie da, dlatego zawsze Ci powtarzam, że funduszu bezpieczeństwa nie inwestujemy, tylko trzymamy na bezpiecznych produktach oszczędnościowych. Takich, gdzie uzbierany kapitał nie jest zagrożony i podlega gwarancjom BFG. Do tego na takim koncie oszczędnościowym mamy zagwarantowanie jakieś konkretne oprocentowanie.

Lokaty i konta oszczędnościowe, przy niskich stopach procentowych, jakie mieliśmy w ostatnich latach zeszły do bardzo niskich poziomów. Teraz, przy inflacji stopy procentowe zaczynają iść w górę, a wraz z nimi także oprocentowanie kont oszczędnościowych. Dlatego w ramach remanentu w domowych finansach przyjrzyj się, ile dostajesz obecnie % w swoim banku na koncie oszczędnościowym. Sprawdź, ile zarabia Twoja bezpieczna część portfela.

Inflacji na lokatach czy koncie oszczędnościowym dziś nie pobijesz (ale jak pisałam wyżej, to nie o to chodzi w funduszu bezpieczeństwa), a każdy zarobiony dodatkowy procent czy dwa ma jednak znaczenie! …bo pieniądze z funduszu bezpieczeństwa trzymasz i nie wydajesz na konsumpcję czy różnego rodzaju zakupy.

Tak się składa, że w tej części oszczędnościowej Pekao wraz z Kontem Przekorzystnym ma w promocji ciekawą ofertę.

Do konkretów więc z obecną promocją w Pekao, a potem przybijamy do brzegu z ostatnim, dziesiątym punktem i sposobem na przecieki w portfelu.

Promocja Konta Przekorzystnego w Pekao

Do końca marca (31.03.2022) trwa promocja w Pekao z dodatkową premią za założenie Konta Przekorzystnego. Dla nowych klientów banku do zgarnięcia jest znów 100 zł na start, a także 2,5% w skali roku na koncie oszczędnościowym.

Jeśli spełniasz powyższe warunki, to wystarczy, że złożysz wniosek elektroniczny o Konto Przekorzystne i zawrzesz umowę nie później, niż do 31.03.2022.

Pamiętaj, aby w trakcie wnioskowania wyrobić również:

  • kartę debetową Mastercard,
  • aplikację PeoPay
  • oraz aktywować Pakiet Komfort.

Zgody marketingowe nie są wymagane.

Co szalenie ważne tym razem, to w promocji biorą udział tylko wnioski złożone przez stronę internetową banku (lub kontynuowane w aplikacji PeoPay). Jeśli założysz konto w oddziale banku, to nie będziesz mieć szans na zdobycie premii!

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy nie uda ci się zawrzeć umowy elektronicznie ze względu na problemy z weryfikacją Twojej tożsamości. W takim przypadku weryfikacja tożsamości i zawarcie umowy odbędą się w oddziale Banku, ale warunek ten zostanie uznany za spełniony.

Cały proces elektronicznego otwarcia konta jest bardzo prosty i szybki. Bank uprzedza na stronie, że zajmie Ci to jedynie około 11 minut… a ja dodam od siebie, że nim zaczniesz, to przygotuj swój dowód osobisty ;-).

O tym, jak to dokładnie wgląda i jakie są kolejne kroki do przejścia, pisałam w jednym z poprzednich artykułów na blogu, więc śmiało możesz tam zajrzeć: “Zmiana konta na selfi w pandemii” (pod sam koniec znajdziesz paragraf “Konto Przekorzystne – jak założyć?“).

A jak zgarnąć dodatkowe 100 zł premii?

100 złotych dostaniesz za trzykrotne spełnienie warunku promocji:

  • wykonanie min. 4 płatności kartą lub przez PeoPay oraz
  • zapewnienie wpływu na konto min. 500 zł

Tradycyjnie już wpływ nie może być wpłatą gotówki, udzielonym kredytem, zwrotem depozytu czy przelewem wewnętrzny z twojego innego konta w Pekao. Najprościej więc jak przelejesz sobie 500 zł ze swojego konta w innym banku.

Co ważne warunki te musisz spełnić przez trzy pełne miesiące kalendarzowe – licząc od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu założenia konta. Przykładowo więc zakładając konto w lutym –  warunki musisz spełnić w marcu, kwietniu oraz maju.

Nagrodę dostaniesz do końca miesiąca następującego po ostatnim miesiącu promocyjnym, czyli jeśli otwierasz konto w lutym, to będzie to koniec czerwca 2022.

W ramach tej promocji automatycznie na pół roku dostajesz możliwość korzystania z Pakietu Komfort w całości za darmo. Zaraz opowiem Ci, co to jest ten „Pakiet Komfort”, natomiast istotne jest to, że po pół roku od startu, zależnie od wybranej opcji zapłacisz za niego 6,9 lub 12 złotych miesięcznie.

Co to jest Pakiet Komfort i dlaczego może Ci się przydać?

Pakiet ten pozwala Ci wykonać, w ramach dostępnego, w danym wariancie Pakietu Komfort limitu, przelewy natychmiastowe oraz obejmuje Cię ubezpieczeniem w PZU. Zależnie od wybranego wariantu Pakietu Komfort, masz do dyspozycji:

  • Pakiet Komfort Standard (6 pln) – 2 przelewy Express Elixir miesięcznie oraz ubezpieczenie zakupów przez Internet (5000 pln), ubezpieczenie rzeczy osobistych w tym telefon komórkowy (1000 pln).
  • Pakiet Komfort Złoty (9 pln) – 3 przelewy Express Elixir miesięcznie, ubezpieczenia jak w pakiecie Standard oraz dodatkowo ubezpieczenie Pomoc w domu przy np. naprawach AGD (wizyta specjalisty, dojazd, robocizna, części) 3 x 800 pln.
  • Pakiet Komfort Platynowy (12 pln) – masz 4 sztuki przelewów Express Elixir, powyższe ubezpieczenia z Pakietu Złotego oraz dodatkowo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym do 10.000 pln.

Pakiet będzie aktywowany 1 dnia miesiąca, jeśli dyspozycję złożysz do 25. dnia poprzedzającego miesiąca.

2,5% na Koncie Oszczędnościowym

Jeśli zakładasz konto w Pekao po raz pierwszy w życiu, to możesz skorzystać z promocji podwyższonego oprocentowania na Koncie Oszczędnościowym. Wystarczy, że otworzysz takie konto oszczędnościowe w ramach wniosku o Konto Przekorzystne lub po 3-5 dniach roboczych po zawarciu umowy o konto osobiste. Zarobisz na nim 2,5% w skali roku, do 20 000 zł przez 183 dni od otwarcia, czyli przez pół roku.

Do 31.03.2022 r.  również jest promocja banku dla klientów niezapisanych do programu Mastercard® Bezcenne® Chwile, w której możesz otrzymać 4000 punktów. Aby otrzymać punkty należy przystąpić do programu oraz wykonać 3 transakcje kartą Mastercard u partnerów programu w okresie 30 dni od dnia przystąpienia do programu. 

Warunki transakcji w promocji Konta Przekorzystnego możesz połączyć z warunkami promocji w ramach programu.  Punkty otrzymane w programie możemy wymienić na dowolną nagrodę np. voucher o wartości 50 zł. 

Do programu możesz przystąpić w bankowości elektronicznej Pekao24 lub aplikacji PeoPay.

Ile to wszystko kosztuje? Darmowe Konto Przekorzystne

Samo prowadzenie rachunku jest bezpłatne.

Nie zapłacisz również nic za obsługę karty debetowej Mastercard do tego konta przez okres 24 miesięcy (2 lat) od dnia zawarcia umowy o Konto Przekorzystne, a także za darmo wypłacisz gotówkę tą kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce przez okres 24 miesięcy (2 lat) od dnia zawarcia umowy o Konto Przekorzystne.

W tej promocji zwolnienie z opłaty za obsługę oraz wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów przez 24 miesiące dotyczy karty Mastercard Debit FX.

Co po dwóch latach?

O ile w poprzednim miesiącu spełnisz warunek wpływu 500 zł i wykonasz jedną transakcję kartą lub Pekao Pay – konto dalej będzie dla Ciebie bezpłatne.

Podobnie z wypłatami z bankomatu. Będą bezpłatnie z bankomatów własnych Pekao oraz z dwóch dowolnych bankomatów obcych w kraju, o ile w poprzednim miesiącu spełnisz warunek wpływu 500 zł i wykonasz jedną transakcję na karcie albo w Pekao Pay. Kolejne wypłaty z bankomatów obcych będą Cię kosztować już 2,3% od kwoty wypłaty (min. 5 zł)? ,

Tak jak w poprzednich promocjach, jeśli wyrobisz do konta kartę Mastercard Debit FX, to zyskujesz korzystne przewalutowanie przy płatnościach zagranicznych, czyli zostanie to zrobione po kursie organizacji płatniczej i bez żadnej prowizji banku.

Zdecydowanie pozwala to zaoszczędzić na kosztach prowizji przewalutowań podczas podróży… albo transakcji w zagranicznych sklepach internetowych.

Tutaj możesz także sprawdzić jakie dodatkowe bonusy czekają na Ciebie przy otwarciu Konta Przekorzystnego. Możesz zarobić nawet do 1500 pln w Programie Poleceń, dostajesz na start 4000 punktów powitalnych, w programie Mastercard Bezcenne Chwile, są też specjalne bonusy dla najmłodszych przy założeniu dla dziecka Konta Przekorzystnego i “skarbonki” Mój Skarb, a także czeka na Ciebie Galeria Rabatów, gdzie znajdziesz zniżki nawet do 30% od Partnerów programu.

Konto Przekorzystne w Pekao to według mnie nadal świetna opcja na główne konto do obsługi bieżących wydatków. Jeśli korzystasz z niego aktywnie, to nie tylko nie ponosisz opłat, ale także zgarniasz w obecnej promocji dodatkowe premie.

Konto Przekorzystne sprawdzi się także świetnie konto dla dzieci.

Jako rodzic, bez wychodzenia z domu możesz otworzyć dziecku konto, które rośnie razem z nim. Do 26 roku życia Twoje dziecko będzie miało za darmo – konto, kartę i bankomaty.

W marcu bank ma wyjątkową promocję dla dzieci w wieku od 0 do 17 lat w ramach której dziecko może zyskać nawet 200 zł.

Pierwsza nagroda 100 zł jest za założenia Konta Przekorzystnego razem z rachunkiem oszczędnościowym Mój Skarb oraz zapisanie dziecka do promocji Rodzice polecają Konto Przekorzystne dzieciom – edycja XIX.

Druga nagroda 100 zł – warunki są uzależnione od wieku dziecka:

  • Dzieci poniżej 13 lat – mają mieć ponad 50 zł na koncie na dzień 15 kwietnia 2022 r.
  • Dzieci powyżej 13 lat –mają zrobić min 3 transakcje (kartą do konta lub aplikacją) do 15 kwietnia 2022 r.

Bank wypłaca nagrody na konto dziecka do 30 kwietnia 2022 r.


Kilkukrotnie już polecałam Ci to konto na łamach bloga i z przyjemnością robię to kolejny raz. Konto Przekorzystne to fajna oferta dla osób, które aktywnie korzystają z konta i bankowości elektronicznej. Nie dość, że nie ponosisz opłat za prowadzenie rachunku czy karty, to jeszcze w tej promocji (do 31.03.2022) masz możliwość zgarnięcia dodatkowej premii 100 złotych, a jak jesteś nowym klientem Pekao, to także podwyższonego oprocentowania na Koncie Oszczędnościowym-  2,5% w skali roku (do 20 000 pln) przez 183 dni, czyli pół roku od otwarcia takiego konta.

 

Nie zwlekaj, wchodź na stronę Konta Przekorzystnego, sprawdź warunki i złóż swój wniosek TU.

Konto Przekorzystne Pekao

No to teraz już czas na ostatnie, dziesiąte wyzwanie 🙂 rzucone przeciekom w portfelu.

10. Ciśnij dalej! Obetnij wydatki o 20%

Właśnie widzę, jak skacze Ci ciśnienie ;-).

To sposób, o którym już pisałam na blogu, a którego nauczyłam się podczas pracy w korporacji.

Co najmniej raz w roku, przy planowaniu budżetów przechodziliśmy ćwiczenie “robimy redukcje kosztowe o 20%” (czasami było to nawet więcej ;-). Paskudna sprawa, jak wiesz, że poprzedni budżet był już cięty i było ciasno… Ale w trakcie roku trafiały się nowe projekty, inicjatywy, nowe wydatki, odstępstwa od założonego budżetu albo firma zarobiła mniej, niż było założone… gdzieś trzeba był znaleźć nowe oszczędności.

Po jakimś czasie stwierdziłam, że to ćwiczenie może być okazją do przyjrzenia się na co idą pieniądze i poszukania przecieków, albo pomysłów na bardziej gospodarne ich wydawanie.

Przeniosłam to ćwiczenie do swojego domowego budżetu. Pomyśl i poszukaj, gdzie możesz jeszcze zaoszczędzić, żeby zredukować swój budżet o 20%. Tak wiem, 20% szczególnie w świetle podwyżek w tym roku wydaje się dużo, ale ten % ma być duży po to, żeby podjąć wyzwanie… a także mieć “w razie czego” jakiś plan B w kieszeni.

Potraktuj to jako ćwiczenie, które rzuca wyzwanie temu “jak i gdzie” wydajesz swoje pieniądze!

Co można zmienić? Gdzie i jak wydawać inaczej, żeby mądrze zaoszczędzić. Bądź przez chwilę dla siebie adwokatem diabła.

Ostatecznie nie musisz przecież wdrażać tych wszystkich oszczędności, jeśli finansowo nie masz noża na gardle, ale często jego wykonanie otwiera głowę, pokazuje nowe sposoby na oszczędzanie… a przede wszystkim okazuje się, że z większymi oszczędnościami nasze marzenia robią się bardziej przystępne. Są w zasięgu ręki i naszego portfela.

Już na sam koniec przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz!

Robiąc przegląd kont i oszczędności warto również przyjrzeć się ubezpieczeniom i inwestycjom, jakie masz, właśnie pod kątem kosztów, które ponosisz. Bardzo często, to właśnie wysokie opłaty zjadają spory kawałek naszych zysków.

Pamiętaj, że jeśli szukasz fajnego, bezpłatnego konta dla aktywnych, chcesz dodatkowo zgarnąć premię i mieć dobrą opcję konta oszczędnościowego – to jest promocja Konta Przekorzystnego w Pekao, która trwa do 31.03.2022 r.

Sprawdzam promocje Konta Przekorzystnego.

Konto Przekorzystne 2022 marzec

Daj znać, w jakiej zaskakującej kategorii Tobie udało się znaleźć oszczędności? A może masz jakiś swój sprawdzony sposób, który działa i chcesz się nim podzielić z innymi?

Daj znać koniecznie w komentarzu! Twoje doświadczenie może pomóc komuś innemu zrobić kilka kroków do przodu 🙂

 


Ważna informacja: Ten artykuł powstał przy współpracy z Partnerem. Oznacza to, że za czas i pracę poświęconą na recenzję produktu otrzymałam wynagrodzenie, które pozwoli mi dalej rozwijać blog. Pamiętaj jednak, że nigdy nie namawiam Cię do zakupu produktów, jakich nie potrzebujesz. Co więcej, nie czerpię korzyści finansowych ze sprzedaży tego produktu. Wynagrodzenie otrzymałam jedynie za napisanie jego recenzji. Zasady współpracy są takie, że Partner nie ma wpływu, na moje opinie o danym produkcie. Moim zadaniem jest „prześwietlenie” tego produktu i opisanie jak on wygląda i działa dla moich czytelników. Moich osobistych poglądów i opinii Partner nie może zmienić, jedyne co, to może zrezygnować z publikacji. Dokładam wszelkich starań, aby rzetelnie prześwietlić dany produkt. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu takie będą także Twoje odczucia. Twoje zaufanie jest dla mnie najważniejsze – chcę więc, abyś wiedziała, jak wygląda taka współpraca. Dlatego też otwarcie Cię o tym informuję, a tego typu artykułów na blogu jest niewiele 🙂 .


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!