Dzięki IKE możesz zaoszczędzić na podatkach. Dziś mam dla Ciebie kompendium wiedzy o tym produkcie, który został stworzony z myślą o oszczędzaniu na emeryturę. Jest elastyczny, a z biegiem czasu może Ci dać całkiem spore korzyści finansowe. Po co oddawać pieniądze fiskusowi, skoro mogą zostawać w Twojej kieszeni? Warto jednak postarać się o systematyczności i wykorzystywać przypadający roczny limit IKE. 

… a że końcówka roku już “puka” do drzwi, to pomyśl, czy tych ostatnich dni roku nie wykorzystać na zadbanie o Twoje oszczędności.

Jakiś czas temu, przy okazji kolejnych etapów reformy emerytalnej rządzący stworzyli 2 rodzaje kont, które są elementem III filaru oszczędności emerytalnych i pozwalają na skorzystanie z preferencji podatkowych. Jedno z nich to IKE – Indywidualne Konto Emerytalne, drugie to IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Mają one inne zasady działania oraz dają Ci inną elastyczność skorzystania z Twoich pieniędzy wcześniej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zdecydowanie bardziej popularnym kontem wśród Polaków jest IKE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i to o nim będzie ten odcinek podcastu, a za dzień… może dwa 😉 będzie kolejny podcast dotyczący IKZE.

Limit wpłat na IKE ustalany jest co roku i wynosi on trzykrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

Limit wpłat na IKE w 2020 roku wynosi 15 681 PLN  i warto go wykorzystać, bo kiedy Twoje pieniądze wypracują zyski, a Ty spełnisz warunki wypłaty, to nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. Jakie są to warunki? … i ile konkretnie możesz zyskać pieniędzy dzięki IKE – wszystkiego tego i innych ważnych rzeczy o IKE dowiesz się z tego odcinka podcastu.

Z tego odcinka podcastu o IKE dowiesz się:

 • Czym jest IKE.
 • Jak jest z popularnością IKE i IKZE wśród Polaków.
 • Ile zyskujesz podatkowo, korzystając z takiego oszczędzania na emeryturę.
 • Ile możesz wpłacać na IKE w ramach limitu rocznego.
 • Jak jest z wypłatami , czyli kiedy możesz wypłacić środki. Czym jest wypłata całkowita, a czym częściowa.
 • Dla kogo jest IKE, kto może otworzyć taki rachunek.
 • Ile kont możesz posiadać.
 • Czy musisz wpłacać regularnie na taki rachunek.
 • Czy jeśli IKE posiada Twój mąż albo żona, to czy są to “wasze wspólne pieniądze”.
 • Jak wygląda dziedziczenie środków z Twojego rachunku.
 • W co konkretnie możesz inwestować w ramach rachunku.
 • Jak otworzyć swój rachunek IKE.

Linki do artykułów, o których mówię w tym odcinku: 

Podcast w formie nagrania audio. 

Ten odcinek podcastu możesz odsłuchać w formie audio 🙂 .

Na dziś nie ma transkrypcji tego nagrania. Kiedy będą transkrypcje podcastów? Jak pojawią się potrzebne zasoby – czyli czas na ich zrobienie albo środki finansowe na zlecenie na zewnątrz 😉 . Prowadzenie tego bloga i dzielenie się wiedzą bezpłatnie,  już na dziś, pochłania dużo mojego wolnego czasu oraz prywatne pieniądze. Środki finansowe oznaczają albo sprzedaż produktów własnych do Was (i wcześniejsze ich przygotowanie), albo akceptowanie ofert współpracy (które na dziś w 99,99% odrzucam).

Skąd pobrać Podcast:

Podcast jest dostępny dla Ciebie:

PS. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten odcinek dalej znajomym i pomożesz mi dotrzeć z nim do jeszcze większego grona słuchaczy.


… a jeśli po wysłuchaniu podcastu masz jakieś pytania dotyczące IKE  – daj znać w komentarzu :-).

Miłego słuchania!


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!