Dzięki IKZE możesz jeszcze w tym roku zaoszczędzić na podatkach. O ile IKE opiera się na odroczonej gratyfikacji, to w przypadku założenia IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego zapłacisz mniejszy podatek jeszcze w tym roku. 

… zostało mało czasu, ale jeśli chcesz zadbać o swoje oszczędności emerytalne, a przy okazji oddać mniej pieniędzy do fiskusa, to warto zainteresować się tym rodzajem konta w tzw. III filarze oszczędności emerytalnych.

Limit wpłat na IKZE w 2017 roku wynosi 5 115,60 PLN  i warto go wykorzystać, bo wpłaconą kwotę odpiszesz od dochodu, składając swoje roczne zeznanie PIT. Twój dochód będzie niższy, a więc i podatek, jaki zapłacisz – będzie niższy. Jeśli rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych, to zależnie od tego, w który próg podatkowy wpadasz, możesz zyskać 921 PLN lub nawet 1631 PLN. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i płacisz podatek liniowy 19%, to zyskasz 972 PLN, rozliczając swój PIT za 2017.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku IKE są warunki, które należy spełnić, aby nie zapłacić ponownie pełnego podatku dochodowego, wypłacając pieniądze z IKZE. Jakie?  Tego wszystkiego dowiesz się odsłuchując ten odcinek podcastu, w którym znajdziesz kompendium wiedzy o Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Z tego odcinka podcastu o IKZE dowiesz się:

  • Ile zyskujesz podatkowo, korzystając z oszczędzania na emeryturę w ramach IKZE.
  • Ile możesz wpłacać na to konto w ramach limitu rocznego.
  • Jak jest z wypłatami z IKZE, czyli kiedy możesz wypłacić swoje środki.
  • Dla kogo jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, kto może otworzyć taki rachunek.
  • Ile kont IKZE możesz posiadać.
  • Czy musisz wpłacać regularnie na rachunek IKZE.
  • Jak wygląda dziedziczenie środków z Twojego rachunku.
  • W co konkretnie możesz inwestować w ramach rachunku IKZE.
  • Jak otworzyć swój rachunek.
  • Czym różni się IKZE od IKE.

Linki do artykułów, o których mówię w tym odcinku: 

Podcast w formie nagrania audio. 

Ten odcinek podcastu możesz odsłuchać w formie audio 🙂 .

Na dziś nie ma transkrypcji tego nagrania. Kiedy będą transkrypcje podcastów? Jak pojawią się potrzebne zasoby – czyli czas na ich zrobienie albo środki finansowe na zlecenie na zewnątrz 😉 . Prowadzenie tego bloga i dzielenie się wiedzą bezpłatnie,  już na dziś, pochłania dużo mojego wolnego czasu oraz prywatne pieniądze. Środki finansowe oznaczają albo sprzedaż produktów własnych do Was (i wcześniejsze ich przygotowanie), albo akceptowanie ofert współpracy (które na dziś w 99,99% odrzucam).

Skąd pobrać Podcast:

Podcast jest dostępny dla Ciebie:

PS. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten odcinek dalej znajomym i pomożesz mi dotrzeć z nim do jeszcze większego grona słuchaczy.


Ostatnie dni roku to możliwość założenie IKZE i skorzystanie z ulgi podatkowej przy rozliczaniu PIT za 2017. Jeśli z jakichś przyczyn jednak nie zdecydujesz się na IKZE teraz, to w 2018 zacznie obowiązywać nowy limit  i wynosi on 5 331,60 PLN.

… a jeśli po wysłuchaniu podcastu masz jakieś pytania dotyczące IKZE lub IKE – daj znać w komentarzu :-).

Miłego słuchania!


Masz Talent Kasia IwanoskaPolub moją stronę Finanse od Kuchni – Kasia Iwanoska na Facebooku

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go proszę swoim znajomym, zostaw „lajka” lub komentarz, a  będę wiedziała, że moja praca ma sens. Dla mnie taki Twój gest to ogromna motywacja do dalszej pracy!
IMG_0280

 

 

NIEB_BANER koniec post-okrag