Dzięki IKZE możesz jeszcze w tym roku zaoszczędzić na podatkach. O ile IKE opiera się na odroczonej gratyfikacji, to w przypadku założenia IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego zapłacisz mniejszy podatek jeszcze w tym roku. 

… zostało mało czasu, ale jeśli chcesz zadbać o swoje oszczędności emerytalne, a przy okazji oddać mniej pieniędzy do fiskusa, to warto zainteresować się tym rodzajem konta w tzw. III filarze oszczędności emerytalnych.

Limit wpłat na IKZE zmienia się co roku. Warto go go wykorzystać, bo wpłaconą kwotę odpiszesz od dochodu, składając swoje roczne zeznanie PIT. Twój dochód będzie niższy, a więc i podatek, jaki zapłacisz – będzie niższy.

Ile możesz zyskać korzystając z IKZE?

AKTUALIZACJA: 

Limit IKZE w 2020 roku : 6 272,40 PLN

Szacowana ulga podatkowa z IKZE w 2019 może wynieść: 

 • Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych 17% – 1066,30 PLN
 • Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych 32% – 2007,16 PLN
 • Przy opodatkowaniu wg skali liniowej 19% – 1191,57 PLN

Oczywiście, podobnie jak w przypadku IKE są warunki, które należy spełnić, aby nie zapłacić ponownie pełnego podatku dochodowego, wypłacając pieniądze z IKZE. Jakie?  Tego wszystkiego dowiesz się odsłuchując ten odcinek podcastu, w którym znajdziesz kompendium wiedzy o Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Z tego odcinka podcastu o IKZE dowiesz się:

 • Ile zyskujesz podatkowo, korzystając z oszczędzania na emeryturę w ramach IKZE.
 • Ile możesz wpłacać na to konto w ramach limitu rocznego.
 • Jak jest z wypłatami z IKZE, czyli kiedy możesz wypłacić swoje środki.
 • Dla kogo jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, kto może otworzyć taki rachunek.
 • Ile kont IKZE możesz posiadać.
 • Czy musisz wpłacać regularnie na rachunek IKZE.
 • Jak wygląda dziedziczenie środków z Twojego rachunku.
 • W co konkretnie możesz inwestować w ramach rachunku IKZE.
 • Jak otworzyć swój rachunek.
 • Czym różni się IKZE od IKE.

Linki do artykułów, o których mówię w tym odcinku: 

Podcast w formie nagrania audio. 

Ten odcinek podcastu możesz odsłuchać w formie audio 🙂 .

Na dziś nie ma transkrypcji tego nagrania. Kiedy będą transkrypcje podcastów? Jak pojawią się potrzebne zasoby – czyli czas na ich zrobienie albo środki finansowe na zlecenie na zewnątrz 😉 . Prowadzenie tego bloga i dzielenie się wiedzą bezpłatnie,  już na dziś, pochłania dużo mojego wolnego czasu oraz prywatne pieniądze. Środki finansowe oznaczają albo sprzedaż produktów własnych do Was (i wcześniejsze ich przygotowanie), albo akceptowanie ofert współpracy (które na dziś w 99,99% odrzucam).

Skąd pobrać Podcast:

Podcast jest dostępny dla Ciebie:

PS. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten odcinek dalej znajomym i pomożesz mi dotrzeć z nim do jeszcze większego grona słuchaczy.


Nawet ostatnie dni roku to możliwość założenie IKZE i skorzystanie z ulgi podatkowej przy rozliczaniu PIT! Nie czekaj jednak na ostatnią chwilę, ponieważ liczy się data zaksięgowania środków na koncie IKZE. Działaj, bo dodatkowy bonus w postaci ulgi podatkowej zdecydowanie podnosi rentowność Twoich inwestycji.

… a jeśli po wysłuchaniu podcastu masz jakieś pytania dotyczące IKZE lub IKE – daj znać w komentarzu :-).

Miłego słuchania!


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!