Jak wyglądałoby Twoje życie jeśli trudności, jakie napotykasz można by przekształcić w możliwości i okazje? Co jeśli w najbardziej beznadziejnych sytuacjach, w których wiesz, że czeka Cię niepowodzenie można jednak stworzyć szansę większą od zera na powodzenie? Co jeśli powiem Ci, że masz władzę nad trzema najważniejszymi aspektami rzeczywistości, które doprowadzają Cię do sukcesu lub porażki także finansowej?

Czyż świat, w którym wiemy, że są możliwości i okazje; świat w którym mamy szanse większe od zera na powodzenie a w końcu świat w którym mamy wpływ na trzy najważniejsze „determinanty” sukcesu nie wygląda kuszącą? Czyż nie jest to pociąg do którego chcesz wskoczyć z ochotą i entuzjazmem?! Właśnie do takiego świata zaprasza nas książka John’a J.Scherer’a „Five questions that change everything” ” czyli ” Pięć pytań, które zmieniają wszystko “. Podtytuł tej książki brzmi ” life lessons at work” – “życiowe lekcje w pracy”

To co mi się w niej podoba, to zaproszenie do aktywnych rozważań nad tym jak może wyglądać nasza rzeczywistość, jeśli przyjmiemy postawę wzięcia odpowiedzialności i chęci wpływania na trzy istotne aspekty naszego życia: nasze intencje, nasze słowa oraz nasze działania. Podczas lektury mamy szansę na dokonanie wewnętrznej transformacji a w konsekwencji odkrycie prawdziwego siebie. Co więcej dowiemy się jak zamienić to w prawdziwe złoto.  John pokazuje jak stworzyć szczęście i spełnienie w pracy bez konieczności „drastycznych zmian” i „naprawiania zepsutego modelu”. Otwiera drzwi do korzystania i eksplorowania istniejących w nas zasobów, umiejętności, kompetencji. Uczy przenoszenia naszych „sposobów na sukces” z innych aspektów życia na środowisko pracy. Zachęca do „nurkowania pod wodą” , eksplorowania i eksperymentowania aby poczuć radość życia właśnie w pracy.

Ponadto zostajemy zachęceni do szczerości wobec siebie i innych. Dowiemy się jak budować komunikację opartą na otwartości i szacunku do innych i nas samych. Nauczymy się jak lepiej słuchać i usłyszeć drugiego człowieka; jak się porozumiewać, aby być lepiej wysłuchanym i usłyszanym; jak świadomie rozpoznać i rozdzielić ( a następnie zintegrować) trzy światy: Mój Świat, Twój Świat i Świat. Wreszcie dowiemy się również jak czerpać satysfakcję i radość z tego, co robimy, na co dzień – w każdej chwili tu i teraz … a nie „jutro czy potem”.

Książka Johna J. Scherer’a pozwala odbyć podróż wewnątrz siebie, która odkrywa co nas stymuluje, daje nam satysfakcję i zadowolenie. Pokazuje co może być kolejnym krokiem w naszym rozwoju, jak kreować w naszym życiu więcej rzeczy które przyczyniają się do realizacji naszych potrzeb. „Zagubionym” i „poszukującym” tożsamości w pracy pozwala odkryć na nowo co daje im dobre samopoczucie ….a to pozwala na istotny i pozytywny “reset” energetyczny. Zresztą samo czytanie tej książki wyzwala pozytywne myślenie o sobie, otaczającym nas świecie, możliwościach, jakie mamy… a jeśli nie – to na pewno pozwana na świadome wybranie negatywnego nastawienia.

John ma też unikalną umiejętność snucia opowieści, która przenosi nas niemal w klimat „przyjacielskiej gawędy przy kominku”. Opowieści, która niczego nie narzuca, za to jedynie, a może i aż 🙂 (!),  zachęca nas do otwierania kolejnych drzwi – za którymi znajdujemy „krainę czarów”. Autor daje nam poczucie – że to jedynie od nas zależy po co sięgniemy w życiu i co zabierzemy ze sobą. Tak, pewnych sytuacji nie zmienimy bo nie mamy wpływu na nie. …Ale to my wybieramy ( i możemy się tego nauczyć) jakie znaczenie w naszym życiu nadamy tym sytuacjom, jak będziemy o nich i o sobie myśleć. W mojej ocenie trafnie pokazuje też jak  „zarządzać skrajnościami”, szukać innych perspektyw i osiągać równowagę.

Zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki wszystkim, którzy właśnie zmagają się z wytyczeniem kierunku rozwoju osobistego, wypaleniem zawodowym czy są w trakcie poszukiwań pomysłu na “siebie we własnym biznesie”. Poza konkretnymi uniwersalnymi narzędziami i inspiracjami, książka ta daje według mnie przede wszystkim głęboką refleksję wewnętrzną i buduje bardzo pozytywną energię zmian. Ja czytałam ją w wersji oryginalnej (ale podobno doczekała się ona w 2012 polskiej premiery) stąd dalej znajdziecie moje “wolne” tłumaczenia pytań na język polski 🙂

Co ma wspólnego ” Pięć pytań, które zmieniają wszystko ” z naszymi finansami ?

5 pytań i podejście zaproponowane w tej książce to według mnie uniwersalny sposób i z powodzeniem da się go przenieść na grunt finansów –  tych osobistych i firmowych. Jest to nadal “Pięć pytań, które zmieniają wszystko” tylko może podtytuł zmienia się na “życiowe lekcje o pieniądzach” . 

No to przechodzimy do konkretów 😀

1️. What CONFRONTS me ? Czemu stawiam czoła ?

Każdy z nas ma jakiegoś “tygrysa” , któremu potrzebuje stawić czoło. Coś, co nieubłaganie ściga nas po sawannie życia.  Zwierzę niebezpieczne, które jak nas dopadnie – to zje. Zasada z tygrysem jest prosta. Jeśli będziesz uciekał – tygrys na pewno Cię dopadnie i rozszarpie. Jest szybszy, a uciekająca ofiara jeszcze tylko zaostrza jego zmysły i zwinność. ….Natomiast jeśli zatrzymasz się i postarasz stawić czoło tygrysowi – to tworzysz szansę większą niż zero, że przeżyjesz i wygrasz.

A więc jaki jest Twój finansowy “Tygrys” któremu potrzebujesz stawić czoło ? Może są to nadmierne wydatki, może zbyt małe zarobki, może zbytnia hojność czy rozrzutność, może zbyt wysokie zadłużenie, a może jakieś przekonania odnośnie pieniędzy? … że bogaty to zły, że bogata to samotna, że bogaty to zapracowany, że pieniądze szczęścia nie dają, że pieniądze są źródłem zła, że małżeństwa bogatych się rozpadają, że kobiety nie odnoszą sukcesu, że pieniądze nie są ważne ….  Znajdź tą jedną, główną rzecz, która na dzień dzisiejszy powstrzymuje Cię od osiągnięcia wolności finansowej. Tą jedną rzecz, której zmiana spowoduje, że zaczniesz żyć gospodarniej. Tą jedną, główną rzecz, która sprawi, że będziesz wreszcie oszczędzać tyle, aby za jakiś czas cieszyć się bezpieczeństwem czy wolnością finansową . Zapisz to i zadbaj o to, aby była ona jasno i konkretnie określona.

2️. What am I BRINGING ?  Co ja wnoszę (do tej sytuacji) ?

Jaka jest Twoja historia z tą sytuacją ? Co sobie powtarzasz co sprawia, że jest Ci tak trudno stawić czoła temu “tygrysowi” ?

Ja osobiście wierzę, ze jeśli długo tkwimy w jakiejś sytuacji ( nawet jeśli nie jest ona dla nas szkodliwa), jeśli wciąż powtarzamy jakieś zachowania, jesteśmy bardzo przywiązani do jakiegoś przekonania – to jest to mimo wszystko dla nas ważne. Prawdopodobnie na innej płaszczyźnie życia przynosi nam to jakieś korzyści. Może też czasami nie mamy pomysłu na to, jak taka zmiana miałaby wyglądać ( i co ma nam dać nowego dobrego) ?

Zycie i nasze przekonania czy przyzwyczajenia nie lubią pustki. Zastanów się więc dobrze nad tym co faktycznie sprawia, że postępujesz jak postępujesz i jest Ci trudno stawić czoła tej sytuacji. Impulsywne zakupy mogą dawać nam chwilowe poczucie nagrody czy zadowolenia. Bliscy, kiedy dorastaliśmy mogli powtarzać nam, że pieniądze szczęścia nie dają a ludzie bogaci to ludzie samotni i nieszczęśliwi. Kiedy na przykład głęboko wierzymy w to, że rodzice nas kochali, przekazali nam ważne wartości “porzucenie” takiego przekonania może nam dawać poczucie “sprzeniewierzenia” się wartościom wyniesionym z domu. Jak więc radzić sobie z takim konfliktem i sprzecznościami ?

Moje doświadczenie mówi mi, że nie ma w obecnym w życiu rzeczy “pewnych” szczególnie jeśli chodzi o pieniądze. Są raczej rzeczy bardziej lub mniej prawdopodobne, czy możliwe do wydarzenie się … ale pewnych prawie na pewno nie ma ;-). Dlatego według mnie do takich przekonań warto sobie dodać stwierdzenie “czasami tak jest i czasami tak nie jest” i jeszcze dorzucić “moja historia i przede wszystkim narracja mojej historii zależy ode mnie“. Wtedy okazuje się, że pieniądze szczęścia nie dają niektórym a mnie mogą dać spokój…. a spokój o finanse to dla mnie szczęście ( mogę skupić energię na przykład na pomaganiu innym). Ludzie bogaci czasami bywają samotni. Ja w mojej drodze do wolności finansowej będę potrafiła zadbać o ważne dla mnie relacje. Przy takim podejściu obie strony zachowują “swoją racje”. Nie ma potrzeby wchodzenia w polemikę czy walkę z tymi co mają inne przekonania niż my. Zwyczajnie skup się na tym jak Ty chcesz myśleć o tej sytuacji, aby dawało Ci to siłę do działania i zmiany.

3️. What RUNS me ? Co mnie “nakręca” ?

Teraz określ te sytuacje w kontekście oszczędzania i rzeczy jaką zidentyfikowałaś lub zidentyfikowałeś w punkcie pierwszym kiedy działasz na autopilocie i nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jak to wpływa na twoją sytuację finansową ? Jak to wpływa na decyzje finansowe jakie podejmujesz ? Wreszcie zastanów się jak to wpływa na ogół Twojego życia zawodowego, prywatnego ? Twoich bliskich i ważne dla Ciebie relacje ? Jakie emocje Ci wtedy towarzyszą ?

4️. What CALLS me ? Co mnie wzywa ?

Jakie głębokie talenty, umiejętności, wiedzę, kompetencje posiadasz, które aż “krzyczą” aby być bardziej wyrażonymi czy wykorzystywanymi w Twoim życiu czy pracy ? Jakiego rodzaju różnicę chciałbyś aby wnosiło Twoje życie do świata ?

Postaraj się aby Twoja lista talentów była jak najdłuższa. Nie cenzuruj niczego. Zapisuj to co przychodzi Ci na myśl. W tym przypadku nic nie jest zbyt “małe”, “proste” czy “zwyczajne”. Poproś też innych o pomoc. Pytaj w koło ludzi w czym jesteś według nich dobra lub dobry, co Ci “wychodzi”, za co Cię “cenią”. Zastanów, się czy ta rzecz kiedy ją robisz sprawia Ci przyjemność i chciałabyś lub chciałbyś jej więcej w swoim życiu. Jeśli tak – zapisz na listę.

5️. What will UNLEASH me ? Co mnie wyzwoli ?

Co wreszcie pozwoli Ci  wydostać się z obecnej drogi i w pełni stać się tym kim jesteś naprawdę ?

Teraz  przyszedł czas na powiązanie Twoich talentów z finansami. Zapytaj siebie o 2 główne rzeczy. Pierwsza to jak możesz połączyć te talenty, umiejętności, wiedzę ze stawieniem czoła swojemu “Tygrysowi” i sytuacjom jakie zidentyfikowałaś lub zidentyfikowałeś w pytaniu trzecim. W jaki sposób mogą one Cię wspierać i pomóc pokonać tygrysa ?

Druga, według mnie – jeszcze ważniejsza rzecz to zastanów się jak możesz “spieniężyć” te swoje talenty, wiedzę, umiejętności, kompetencje ? W jaki sposób możesz zbudować lub powiększyć dochód w oparciu o te rzeczy, których robienie sprawia Ci przyjemność i których chciałbyś aby było więcej w Twoim życiu. W jaki sposób w oparciu właśnie o te rzeczy możesz zbudować swoją pracę, karierę i dochód ? W jaki sposób w oparciu o te talenty możesz budować aktywa, które będą dla Ciebie ( i za Ciebie) robić pieniądze.

Na koniec dorzucam od siebie dodatkowy sekret jak stosować ” Pięć pytań, które zmieniają wszystko ” i  zmienić Twoje finanse na lepsze 🙂 !

… idź i zacznij to robić 🙂 nie potem, nie jutro , nie zaraz … TERAZ ! OD TERAZ 😀 ! Pamiętaj – nic samo się nie wydarzy ! Działaj !

? Które z 5 pytań jest według Ciebie kluczowe i dlaczego

Ciekawa jestem jakie jest Twoje zdanie ! Zostaw komentarz poniżej ! 


Tytuł: “Five questions that change everything”, “Pięć pytań, które zmieniają wszystko” 

Autor: John J. Scherer

Wydawnictwo: World Keepers, Inc, Bibliocast.


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!