Każdy z nas chciałby zarabiać więcej. Co do tego nie ma wątpliwości. Lubimy mieć więcej pieniędzy w portfelu. Ilu z nas jednak zadaje sobie regularnie pytane: jak zarabiać więcej ?

Jak często poświęcasz czas na to, aby zaplanować  zwiększenie dochodów ? Jak bardzo dbasz codziennie o przypływ gotówki do Twojego portfela ? Ile czasu poświęcasz każdego dnia na działania, które prowadzą Cię właśnie do odpowiedzi na pytanie ” jak zarabiać więcej “?

„Człowiek jest biedny nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego, że nie pracuje”.

Tą prawidłowość zauważył już Monteskiusz! Oświecenie, co ? I to dosłownie, bo Monteskiusz żył właśnie w epoce Oświecenia. Nieźle… od stuleci wniosek jest prosty. Jeśli nie liczysz na wygraną na loterii lub nagły spadek po bogatej cioci to trzeba to bogactwo wypracować ☺ Ja nie liczę ! A Ty ? Czekasz na szczęśliwy traf czy bierzesz życie za rogi, los w swoje ręce i działasz ? Pracujesz każdego dnia na swój sukces finansowy ?

Dla mnie praca jest ogromną wartością w życiu. Daje mi nie tylko pieniądze ale także poczucie rozwoju, spełnienia, sensu. W „moim świecie” pełen portfel nie robi się sam, tylko wypracowujesz go każdego dnia. Nie chodzi mi tylko o pracę rozumianą w typowy sposób – czyli źródło zarobków. Choć ona jest szalenie ważna ! Dla mnie praca nad pełnym portfelem to od lat też praca nad sobą – swoimi przekonaniami odnośnie pieniędzy, decyzjami finansowymi jakie podejmuję. Praca nad tym jak zarabiam, jak wydaję i jak oszczędzam pieniądze każdego dnia, każdego miesiąca, rok po roku. To praca nad udoskonalaniem zarówno siebie jak i narzędzi czy sposobów jakie stosuję aby lepiej zarabiać, mądrzej wydawać, sprawniej oszczędzać i inwestować.
W jednym z poprzednich artykułów: “Jak się bogacić? Poznaj sekret pełnego portfela” wspomniałam o prostym równaniu. Takim „1+1=2” finansów osobistych: zarobki – wydatki = oszczędności…. które ani wielkim, ani nowym odkryciem przecież nie jest. Jednak równanie to zadziała jedynie jeśli wzbogacimy przepis o formułę ZZA! czyli będziemy:

 • Zwiększać zarobki
 • Zdrowo wydawać
 • Aktywnie oszczędzać

…. I cieszyć się życiem

Z mojego doświadczenia dopiero takie podejście zapewni Ci pełen portfel i to na długie lata!

Zaciekawiona ? Zainteresowany o co tak dokładnie chodzi w tym ZZA ? Właśnie tym ” przepisem na pełen portfel” zamierzam podzielić się w najbliższych artykułach.

Dziś skupię się na tym jaki mam wypracowany przez lata sposób na to aby zarabiać więcej pieniędzy. Nie będzie to jednak wyliczanka jakiego rodzaju prace dodatkowe można podejmować (np. tworzenie stron internetowych na Word Press, wyprowadzanie psów, pisanie tekstów reklamowych, tłumaczenia, składanie filmów na zlecenie, sprzątanie, prowadzenie szkoleń itp.. itd.). To jest dla mnie już „techniczny” rezultat pewnego podejścia, sposobu myślenia i działania, który jest kluczem do tego aby zdobyć umiejętność stałego powiększania zarobków.

W dwóch najbliższych artykułach  podzielę się z Tobą uniwersalnym sposobem na powiększanie zarobków. Sposobem zapisanym w 7 krokach, które sprawdzą się niezależnie od tego ile masz lat, jaki zawód wykonujesz, czy jesteś pracownikiem czy też prowadzisz firmę.

Właściwe decyzje biorą się z dobrych pytań ! Dlatego pod każdym z kroków znajdziesz praktyczne pytania jakie potrzebujesz sobie zadać, aby odkryć Twój konkretny pomysł na to jak zarabiać więcej. Całość układa się w pewien proces, który wytrwale wdrażany w życie, u mnie dawał zawsze pozytywne rezultaty. Czasami możesz potrzebować trochę czasu aby znaleźć odpowiedzi. Często może się okazać, że wracając do niektórych pytań przyjdą Ci do głowy nowe pomyły 🙂 To dobrze ! Praca z 7 krokami to właśnie taki proces. Jak mówią w Toyocie – „Continuous improvement” czyli “ciągłe udoskonalanie” sposobu na to jak stale zwiększać zarobki.
… A więc kawa lub herbata w dłoń i zaczynamy 🙂 !

7 KROKÓW ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PIENIĘDZY

KROK 1️ : Śledź i zrozum trendy, rynek na jakim działasz

Jeśli chcesz zarabiać więcej pieniędzy – niezależnie do tego czy prowadzisz własną firmę czy pracujesz na etacie potrzebujesz zrozumieć ogólnie panujące zasady gry. Ludzie będą Ci płacić za usługi, towary, wiedzę czy prace na jakie będzie popyt.

Obecnie postęp technologiczny zmienia bezpowrotnie również rynek pracy. Niektóre zawody są wypierane przez postępujące automatyzacje, inne zastępowane przez tańsze alternatywy oferowane w popularnych aplikacjach. Postęp technologiczny wdziera się w naszą codzienność zmieniając nasze nawyki i codzienny sposób funkcjonowania. Przykłady …?

Taksówkarze na całym świecie protestują przeciwko Uberowi, który dał alternatywę do tradycyjnego biznesu przewozowego łącząc w prosty sposób między sobą osoby poszukujące transportu za konkretną kwotę i takie które taką usługę mogą dostarczyć.

Wszyscy w biznesie on-line wiedzą jakim potentatem stał się Google wraz ze swoją wyszukiwarką i podłączonym do niej „silnikiem”. Zresztą Google pracuje obecnie nad samo-jeżdżącym samochodem ?, który bezpowrotnie może zmienić nie tylko sam rynek samochodowy ale również ubezpieczeń komunikacyjnych, logistyczny (np.przesyłek kurierskich, przewozów), czy wpłynąć na nasze codzienne życie rodzinne. Pomyśl, że nagle samochód sam zawozi dzieci na zajęcia karate czy baletu a Mama czy Tata ma czas dla siebie ?… albo taki samochód po dowiezieniu Cię do pracy sam wraca do własnego garażu rozwiązując w ten sposób problem parkowania w centrum miasta czy pod supermarketem. Zawozi, odjeżdża, parkuje, wraca po Ciebie .

Kolejny przykład to telemedycyna. Koniec z uciążliwymi badaniami, wizytami u lekarza, staniem w kolejkach, zarażaniem się od innych pacjentów w przychodni. Twój lekarz, zdalnie ustali co Ci jest, zapisze kuracje, będzie miał odpowiednie narzędzia do monitorowania postępów Twojego stanu zdrowia. Zdecydowanie takie rozwiązania powoli rewolucjonizują dzisiejszą medycynę i z czasem zweryfikują funkcjonowanie wielu zawodów medycznych od podstawowej opieki zdrowotnej, przez kardiologię, diagnostykę medyczną, badania genetyczne po rynek ubezpieczeń zdrowotnych. Abstrakcyjne ? Niemożliwe ? Nie ! To jest realne i już dziś powoli się dzieje.

Jeśli chcesz stale zarabiać więcej musisz znać nowe trendy i rozumieć zmiany jakie zachodzą na rynku. Dzięki temu będziesz inwestować w rozwój, czy to swojej firmy czy umiejętności, wiedzy, kompetencji jeśli jesteś pracownikiem „etatowym”, tam gdzie będziesz miał szanse na ich późniejsze sprzedanie. Tak ! Tak ! Jako pracownik „etatowy” również sprzedajesz ☺ Sprzedajesz swoją wiedzę, kompetencje czy umiejętności Twojemu pracodawcy. Mówiąc „etatowy” nie odnoszę się do konkretnej formy zatrudnienia a bardziej relacji pracownik – pracodawca. Jeśli chcesz zarabiać więcej – miej pewność, że działasz w obszarach, zawodach które mają na rynku perspektywę większego popytu i lepszej „wyceny” przez rynek. Tylko wtedy w perspektywie długofalowej masz szanse na zwiększanie swoich zarobków. Inwestując w umiejętności czy zawód, który właśnie „wymiera” z przyczyn rynkowych Twoje szanse na zwiększenie zarobków są marne. Zwyczajnie ani pracodawca, ani klienci w perspektywie długofalowej nie zapłacą Ci więcej.

Tak więc czytaj, rozmawiaj, bierz udział w konferencjach dotyczących rynku na jakim działasz. Śledź i szukaj nowych trendów. Nie dyskredytuj rzeczy, które na dziś wydają Ci się niemożliwe.

Odpowiadaj sobie na pytania:

 • Jak rozwija się moja branża ?
 • Jakie nowe trendy mogą mieć wpływ na ten rynek ?
 • Jak te nowe trendy mogą zrewolucjonizować mój rynek ?
 • Jak te nowe trendy mogą wpłynąć na moją pracę i zarobki ?

A gdy masz ochotę machnąć ręką i powiedzieć sobie „nie to nie jest możliwe” lepiej zapytaj siebie:

 • Jeśli byłoby to możliwe, albo jeśli miałoby się to wydarzyć jak wpływa to na moją pracę i moje zarobki ?

KROK 2️ : Spisz cel i plan na większe zarobki

Z większymi zarobkami jest jak z każdym innym marzeniem. Aby stało się realne trzeba wyznaczyć konkretny, mierzalny cel, ustalić plan działania – czyli poszczególne zadania do wykonania (każdego dnia !) aby ten cel osiągnąć. Nic samo się nie zrobi. Działaj w myśl powiedzenia – cel to marzenie z planem działania i terminem wykonania. Pamiętaj aby ten plan zawierał bardzo konkretne działania ( najlepiej w formie konkretnych, mierzalnych zachowań) jakie podejmiesz aby zrealizować swój cel.

Nadawaj priorytety działaniom – najlepiej jeden do maksymalnie 3 każdego dnia. Wyznacz więc ten jeden, konkretny, swój duży cel finansowy i koniecznie go zapisz ! Dodatkowo powieś go w widocznym dla siebie miejscu – tak aby każdego dnia na niego patrzeć. Zmotywuję Cię to do działania i będziesz wizualizować sobie jak go osiągasz. Ten mały „zabieg” spisania celów także tych finansowych znacząco zwiększa Twoje statystyczne szanse na osiągnięcie sukcesu. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pokazały, że 95% ludzi bogatych ma jeden duży cel finansowy nad jakim pracują cały czas…Pomyśl o tym – 95% stale zastanawia się jak zarabiać więcej i aktywnie podejmuje działania aby to osiągnąć…..A tylko 5% ludzi biednych ma jakiś cel finansowy.

Także zdefiniuj swój cel! Skup się na celu i działaj każdego dnia aby go osiągnąć!

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Jakie jest moje marzenie, co chcę osiągnąć jeśli chodzi o większe zarobki ? 
 • Po czym konkretnie poznam, że osiągnęłam / osiągnąłem mój cel ?
 • Co konkretnie i kiedy zrobię ( albo potrzebuję zrobić) aby ten cel osiągnąć ?
 • Jak zarabiać więcej ? Jaka jest jedna, główna rzecz jaką można zrobić, która najbardziej wpłynie na realizację mojego celu ?
 • Od czego zacznę (albo od czego mogę zacząć) już dziś, aby osiągnąć mój cel / lub aby zrealizować tę jedną rzecz o której mowa w pytaniu powyżej?
 • Jakie są 3 moje priorytety działania (lub kroki) na dziś, które zbliżają mnie do realizacji mojego celu.
 • Na podstawie odpowiedzi koniecznie spisz swój cel i plan działania.
  Pytanie dotyczące działań, priorytetów i planu realizacji „ćwicz” każdego dnia ☺

KROK 3️ : Przedsiębiorczość! Działaj! Najpierw dawaj – potem zbieraj żniwa.

Bądź przedsiębiorcza lub przedsiębiorczy w kwestii Twoich zarobków. To jest bardzo proste. Nurtuje Cię pytanie jak zarabiać więcej ? Chcesz więcej zarabiać ? Samemu trzeba najpierw zainwestować ! Wykaż się inicjatywą. Pokaż szefowi lub klientom, że możesz więcej. Inwestuj w działania, które zwiększają sprzedaż Twojej firmy jeśli działasz we słanym biznesie lub Twojego pracodawcy jeśli jesteś pracownikiem etatowym.

Idąc za Wikipedią główne cechy przedsiębiorców to m.in. umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka. …A więc jeśli jesteś pracownikiem etatowym, który nie pracuje bezpośrednio w sprzedaży to według mnie nie jest prawdą, ze nic się „nie da zrobić bo przecież to nie ja sprzedaje”. Wyjdź z inicjatywą projektu, działania które na przykład podniesie efektywność jakiś procesów w Twojej firmie, zmniejszy koszty, spowoduje, że lepiej Twoja firma będzie odpowiadać na potrzeby klientów. Podejmij ryzyko i nawet kosztem wolnego czasu, w ramach obecnego stanowiska zacznij działać i realizować dodatkowe zadania w tych obszarach. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zaoferuj swoim klientom coś więcej, wykorzystaj nadarzające się okazje i zainwestuj w produkty, usługi jeszcze lepiej odpowiadające na ich potrzeby, zainwestuj czas w relacje ze swoimi klientami. Niezależnie czy pracujesz dla kogoś czy dla siebie zadbaj o to, aby Twoje pieniądze pracowały na Ciebie. Najpierw buduj aktywa a potem konsumuj.

Zasada jest prosta – jeśli zastanawiasz się jak zarabiać więcej to najpierw musisz zaangażować swój czas, energię, pracę, wyjść poza standardowy zakres obowiązków. Wykaż się inicjatywą! Działaj! Dostarczaj więcej i na czas!

Odpowiedz sobie na jedno główne pytanie:

 • Co więcej , co niestandardowego mogę zacząć robić dziś w mojej pracy aby zwiększyć to ile zarabia moja firma? Jak moja firma może zarabiać więcej ? 

I zacznij to robić 🙂

Oto pierwsze 3 z 7 uniwersalnych kroków, których stosowanie w życiu pozwoli Ci stale powiększać zarobki. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad odpowiedziami na zawarte w tym artykule pytania. Daj sobie czas na przemyślane refleksje. Zrozumienie rynku  na jakim pracujesz i panujących tam trendów pozwoli Ci w szerszym kontekście zobaczyć i  zdefiniować cel oraz Twój plan działania. Spisanie celu i planu pozwoli Ci zogniskować działania w obszarach, które  dadzą Ci najlepsze i wymierne efekty. Całość tych działań pozwoli Ci na znalezienie odpowiedzi na główne pytanie – jak zarabiać więcej.

W kolejnym artykule poznasz następne 4 kroki, które podpowiedzą Ci jak zarabiać więcej. Znajdziesz tam również gotowy do wypełnienia arkusz pytań.  Jest on DO POBRANIA ?wraz z innymi narzędziami po ZAPISANIU SIĘ na mój newsletter .

 ? Jakie uniwersalne sposoby zwiększania zarobków sprawdziły się w Twoim przypadku ? 

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂 ! SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!