Lubimy zarabiać więcej i mieć więcej pieniędzy. Widząc swój pełny portfel, nawet jeśli jest to już głównie ten elektroniczny, mamy piękny, szeroki uśmiech na twarzy.

Śmieją się usta, śmieją się oczy i to jedna z tych chwil kiedy śmieją się również nasze zmarszczki… i wcale wtedy nam kobietom tak bardzo te zmarszczki nie przeszkadzają ?.  Nic jednak samo się nie zrobi. Jeśli chcesz zarabiać więcej – trzeba przejąć inicjatywę i działać.

Dziś dalsza część poprzedniego wpisu właśnie o tym jak zarabiać więcej pieniędzy. W artykule: “Jak zarabiać więcej – 7 kroków cz.1.” znajdziesz pierwsze 3 kroki, których stosowanie umożliwi Ci stałe zwiększanie zarobków. Są to:

KROK 1️ : Śledź i zrozum trendy, rynek na jakim działasz.

KROK 2️ : Spisz cel i plan jak zarabiać więcej.

KROK 3️ : Przedsiębiorczość ! Działaj! Najpierw dawaj potem zbieraj żniwa.

Teraz czas na kolejne 4 kroki. Praktyczne zastosowanie tych uniwersalnych zasad ( o czym pisałam więcej również w poprzednim artykule) dla mnie się zawsze sprawdzało. Pozwalało mi zarabiać więcej. Podążając drogą 7 kroków stwarzasz sobie szansę, która skutkuje pełnym portfelem 🙂 !

To co ? Wracamy do konkretów !

7 KROKÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ – ciąg dalszy

KROK 4️ : Proś a będzie Ci dane

To jest chyba jeden z kluczowych punktów sukcesu w dostaniu podwyżki. I mówię to zarówno z perspektywy pracownika jak i szefa ☺. Większość ludzi nie ma szans na to aby zarabiać więcej bo nigdy otwarcie nie poprosi o podwyżkę. Nigdy nie pójdzie do szefa i nie przeprowadzi z nim szczerej rozmowy wprost o pieniądzach. Nigdy nie powie – „Szefie, chciałabym / chciałbym więcej zarabiać. Zastanawiałam lub zastanawiałem się nad tym jak zarabiać więcej. Podjęłam / Podjąłem inicjatywę i dziś już robię XYZ więcej dzięki czemu nasza firma uzyskuje XYZ”. Większość ludzi nie podejmie dalszych negocjacji po odmowie. Nie spróbuje ustalić zasad „gry o podwyżkę” nie powie na przykład „ Jak mam zarabiać więcej ? Co mam zrobić w tej firmie aby zarabiać więcej ?”. Jeśli nie poprosisz Twoje szanse na podwyżkę są bliskie zero. Liczysz de facto na „szczęśliwy traf” ( może Szef się sam domyśli), albo koło ratunkowe w postaci telefonu od przyjaciela ( może koledzy powiedzą szefowi, że dobrze pracuję i zasługuję na podwyżkę) … w każdym razie oddajesz innym odpowiedzialność za Twoje finanse.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą nie bój się prosić Twoich klientów o pomoc czy opinie. Poproś ich o polecenie Twojej firmy, poproś ich o zarekomendowanie Tobie znajomych którym mógłbyś zaoferować swoje usługi czy produkty. Jest to prawdziwy test na to na ile Twoi klienci są zadowoleni z tego co im sprzedajesz. Jeśli Twoim klienci są z Ciebie zadowoleni – będą polecać innych. Jeśli nie – poleceń nie będzie. Nie ma w tym nic niepoprawnego, nachalnego czy uwłaczającego Twojej godności jako przedsiębiorcy jeśli prosisz swoich klientów o pomoc w zwiększaniu Twojej sprzedaży. Dziś w dobie mediów społecznościowych wszyscy żyjemy w sieci kontaktów i powiązań. Masz wielką łatwość dostępu do sieci społecznej Twoich klientów. Wystarczy tylko poprosić i zaangażować ich w budowanie większej bazy Twoich potencjalnych klientów.

Odpowiedz sobie na pytanie:

 • Kogo poproszę o pomoc i w jaki sposób ( jakich argumentów użyję) aby zwiększyć swoje zarobki ?

KROK 5 : Miej ambicje i stale się rozwijaj 

Czasami mam wrażenie, że szczególnie u nas w kraju ambicja jest jedną z bardziej „skrzywdzonych” społecznie cech charakteru. Co mam na myśli ? To, że najczęściej w społecznym postrzeganiu ludzi ambitnych kojarzymy jako krwiożerczych egoistów, którzy w wyścigu szczurów po trupach pną się na szczyt i osiągają sukces wrednymi manipulacjami, wyzyskiem, kombinowaniem czy wręcz złodziejstwem. Według mnie to bardzo szkodliwe patrzenie. Czym więc dla mnie jest ambicja ? Podoba mi się jak mówi o niej Brian Tracy. Ambicją nazywa on silną potrzebę udoskonalania siebie przez własne wysiłki. Czyli „parcie na rozwój osobisty”. Dla mnie jest to jeden z kluczowych czynników sukcesu zarówno w finansach osobistych jak i życiu w ogóle. Jeśli masz tak rozumianą ambicje – osiągniesz sukces. Jeśli jej nie masz – nic Ci nie pomoże. Jeśli nie jesteś głodna lub głodny rozwoju, jeśli nie czujesz intensywnej potrzeby poprawy swojego życia (poprzez własne działania!) nie masz przyszłości.

Inwestuj w swoje doświadczenia, rozwój swoich umiejętności, kompetencji, wiedzy. Inwestuj mądrze czyli w takie, które mogą zwiększyć Twoją wartość na rynku pracy lub wartość jaką dostarczasz dla Twoich klientów. Stale podnoś swoje kwalifikacje. Te kwalifikacje, które pozwolą Ci zarabiać więcej.

Nie obawiaj się postępu technologicznego. Korzystaj z niego. Zwiększaj swoją efektywność i produktywność – niezależnie czy jesteś pracownikiem etatowym czy prowadzisz własną firmę. Szukaj sposobów jak możesz dostarczać więcej, lepiej w tym samym czasie lub do większej ilości klientów. Czasami, szczególnie jeśli pracujesz na etacie w korporacji, istniejące procedury czy budżet mogą ograniczać możliwości szefa dania Ci podwyżki wynagrodzenia, ale być może dasz radę wynegocjować jakieś ciekawe szkolenie, które pozwoli zwiększyć Ci cenione na rynku pracy umiejętności czy wiedzę. Może da się odbyć staż w jakimś innym dziale gdzie zdobędziesz potrzebne i cenione na rynku doświadczenia. Pozyskuj aktywnie fundusze na swój rozwój, oszczędzaj i inwestuj w swój rozwój. Miej ambicje ! Ucz się i rozwijaj nieustannie w kierunku, który da Ci większe zarobki !

Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jaka konkretna umiejętność (lub wiedza, doświadczenie) może przyczynić się do tego abym zarabiała / zarabiał więcej ?
 • Co mogę zrobić aby ją / je zdobyć?
 • Jaki pierwszy krok wykonam aby zacząć się jej uczyć / aby zacząć je zdobywać ?
 • Jakie będą moje kolejne kroki aby się tego nauczyć, zdobyć to doświadczenie ?

KROK 6️ : Bądź pozytywnym realistą – szukaj szans aby zarabiać więcej lub sam je kreuj

Osobiście głęboko wierzę w siłę pozytywnego myślenia. Daleko jest mi jednak do wiary w to, że samym „nakręcaniem siebie” i ciągłym powtarzaniem „jesteś zwycięzcą” czy wiarą w szczęśliwe zakończenie i sukces osiągniesz pozytywne rezultaty. Do rezultatów potrzebne jest uporczywe podejmowanie działań każdego dnia. Pozytywne myślenie jest jednak „paliwem” do całej naszej maszyny motywacyjnej. Kto to pozytywny realista ? To taka osoba, która wierzy, że szklanka jest zawsze pełna … w połowie wypełniona wodą a w połowie powietrzem!. Patrz na otaczającą Cię rzeczywistość i ludzi pozytywnie, życzliwie i mocno stąpaj po ziemi. Na drodze do większych zarobków spotkasz niepowodzenia. Nie poddawaj się jednak ! Wyciągaj wnioski, ucz się na błędach i ponownie działaj. Buduj swoją pewność siebie poprzez kończenie drobnych zadań, które konsekwentnie prowadzą Cię do tego aby zarabiać więcej pieniędzy. W niepowodzeniach szukaj szans, patrz jak trudne sytuacje przekuć w korzystne okazje. Jeśli szef mimo Twojego wkładu, zaangażowania, pozyskania nowych, istotnych dla firmy kompetencji nie daje Ci podwyżki szukaj innych sposobów zarobienia pieniędzy. Może przyszedł czas aby rozejrzeć się po rynku i zmienić pracę? Jeśli dzwoniąc do klientów spotykasz się z odmową – nie poddawaj się ! Dzwoń dalej ! Pamiętaj, że nowa sprzedaż bierze się czasami z setek wykonanych kontaktów.

W sytuacji niepowodzenia lub trudności odpowiedz sobie pytania:

 • Jakie są inne sposoby dojścia do mojego celu i zwiększenia zarobków ?
 • Jakie korzyści mogą płynąć dla mnie i mojego celu z tej sytuacji ?
 • Czego pozytywnego związanego z realizacją mojego celu nauczyła mnie ta sytuacja ?
 • Jak mogę wykorzystać tą sytuację aby osiągnąć swój cel i zarobić więcej ?

…I szybko zrób listę swoich dotychczasowych osiągnięć. Zapisz nawet najdrobniejsze rzeczy, które do tej pory ukończyłeś z sukcesem i przybliżyły Cię one do realizacji Twojego celu

KROK 7️ : Buduj i utrzymuj pozytywne relacje z ludźmi

W drodze do większych zarobków pamiętaj o budowaniu pozytywnych relacji z Twoimi bliskimi, przyjaciółmi i ludźmi jakich spotykasz na swojej drodze. Sukces nie będzie smakował tak samo jeśli na szczycie znajdziesz się sama lub sam. Najczęściej zwiększanie dochodów – szczególnie w pierwszej fazie – może łączyć się z dodatkowym czasem jaki musisz poświęcić na pracę czy naukę… i najczęściej będzie to kosztem Twoich bliskich: rodziny, partnera, partnerki, dzieci czy też kosztem spotkań z przyjaciółmi i znajomymi. Pamiętaj jednak aby znaleźć czas i zadbać w szczególności o ważne dla Ciebie relacje. Jasno, otwarcie i szczerze rozmawiaj z bliskimi co się u Ciebie dzieje, skąd ta zmiana w zachowaniu, czasie jaki spędzacie wspólnie, jaki masz cel, dlaczego jest on dla Ciebie ważny. Mów im o tym jak Ci idzie realizacja. Znajdź czas na zabawę. Świętujcie wspólnie sukcesy na drodze do osiągnięcia Twojego celu finansowego.

Twój czas pewnie będzie ograniczony, ale pozostań otwarty na nowe znajomości. Warto poznawać ludzi i mieć z nimi dobre relacje – nigdy nie wiadomo kiedy i kto może udzielić Ci potrzebnego wsparcia ! Pamiętaj, że pieniądze są „bezosobowe”. Nie są ani dobre ani złe. One nie zmieniają ludzi. To ludzie zmieniają swoje postępowanie, nawyki, czasami też to jak odnoszą się do innych kiedy zaczynają mieć więcej pieniędzy. Spraw aby ta zmiana w Twoim przypadku była pozytywna 🙂

Odpowiedz sobie na pytania:

 • Co jestem gotów zmienić jeśli chodzi o ważne dla mnie relacje z innymi (z partnerem / partnerką / dzieckiem / rodzicami / przyjacielem / przyjaciółką) w trakcie realizacji mojego celu ?
 • Co chciałabym / chciałbym aby pozostało takie samo w ważnych dla mnie relacjach z innymi w trakcie realizacji mojego celu ?
 • W jaki sposób opowiem ważnym dla mnie ludziom o moim celu ?
 • Jak będę traktował innych ludzi w trakcie realizacji mojego celu oraz jak go osiągnę ?

Oto 7 uniwersalnych kroków, których stosowanie w życiu pozwoli Ci stale zwiększać zarobki. Jeśli dotarłaś lub dotarłeś do tego miejsca i do tego jeszcze przeczytałeś oba artykuły  to bardzo Ci dziękuję za wytrwałość 🙂 ! Z praktyki wiem, że te 7 kroków działa. Zaniedbanie któregoś z tych punktów w mojej karierze zawsze kosztowało mnie „zamrożenie” dochodów na jakimś stałym poziomie…. A bez konsekwentnego zastosowania ich wszystkich też trudno było ruszyć z miejsca.

Choć trudno jest nazwać załączone pytania pełnym „coachingiem” finansowym to wierzę, ze mogą dać Ci one jasność co do Twojego celu w szerszej perspektywie. Pozwolą wyraźnie zobaczyć działania jakie potrzebujesz podjąć aby zacząć zarabiać więcej. Zbudują Twoją pozytywna energię i motywację do działania w trudnych chwilach. I tego Ci życzę – pozytywnego celu, energii w podejmowaniu działań i realizacji planu, które doprowadzą Cię do pełnego portfela 🙂

Pobierz arkusz pytań “Jak zarabiać więcej pieniędzy”!

Jako bonus mam dla Ciebie gotowy do wypełnienia arkusz z 7 krokami i pytaniami z artykułów o tym jak zarabiać więcej pieniędzy . Jest on do pobrania wraz z innymi narzędziami po ZAPISANIU SIĘ na mój newsletter :-). Arkusz jest dostępny w PDF z możliwością edytowania i  wpisywania odpowiedzi w pola .

 ? Jestem też ciekawa jaki jest Twój sposób na większe zarobki ?

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!