„Budżet świąteczny teraz?”, to pewnie pierwsze co teraz myślisz … A co jeśli powiem Ci, że to jest naprawdę ostatni dzwonek na zaplanowanie Świąt bez finansowego stresu i bez kosztownych kredytów konsumpcyjnych. Ostatni moment, aby z dwóch nadchodzących pensji w październiku i listopadzie zaoszczędzić na grudniowe wydatki.
Tak! Naprawdę na wydatki świąteczne masz do dyspozycji październikową i listopadową pensję. Ta grudniowa wpłynie na Twoje konto, jak już poniesiesz większość wydatków. Zresztą powinna ona służyć do pokrycia Twoich styczniowych kosztów życia i regularnych oszczędności… Jeśli zostanie Ci z niej nadwyżka – to styczniowe promocje mogą być dobrą okazją do obniżenia świątecznych wydatków, ale już na kolejny rok.
„Grudniowe Święta” dla większości z nas to nie tylko Święta Bożego Narodzenia. To także zabawa Sylwestrowa i powitanie Nowego Roku, często są to także świąteczne spotkania ze znajomymi… a jeśli jeszcze masz dzieci, to dochodzą różnego rodzaju Mikołajki i imprezy w przedszkolu czy szkole. Grudzień, zaraz po wakacjach, to zdecydowanie miesiąc, w którym nasz portfel pęka od wydatków.
Zdroworozsądkowe podejście do finansów zaczyna się od dobrego planu na to, jak wydawać mniej niż się zarabia. W tym przypadku również ważne jest, aby jak najszybciej zrobić budżet świąteczny i zmierzyć się z faktami i liczbami.
Jeśli nie prowadzisz budżetu domowego – budżet świąteczny jest dobrym pomysłem na „start”.
Co Ci da budżet świąteczny?
- Pozwoli Ci on przede wszystkim zmierzyć się z faktycznymi „cyframi” i pieniędzmi, jakie wydajesz na święta, a twoimi możliwościami finansowymi.
- Dzięki niemu zbudujesz sensowny plan i listę wydatków – na miarę Twoich finansowych możliwości.
- Trzymając się listy ze swojego budżetu, będzie Ci łatwiej kupować tylko to, co masz zaplanowane. Pójdziesz do sklepów, do których potrzebujesz iść i zapanujesz nad impulsywnym kupowaniem. Podczas różnych świątecznych promocji w sklepach będzie Ci łatwiej odmawiać.
- Zrobienie budżetu świątecznego skłoni Cię do wcześniejszego poszukania oszczędności – tak, aby mieć święta marzeń i wyrobić się w budżecie.
- Zredukuje on znacząco stres i świąteczną gorączkę, bo „zawczasu” przygotujesz się do Świąt…i wydatków.
Do tego artykułu przygotowałam dla Ciebie prosty arkusz Excel, który pozwoli Ci taki budżet świąteczny zaplanować. Możesz pobrać go bezpłatnie, po zapisaniu się na mój newsletter.
Jeśli jednak nie lubisz aplikacji czy arkuszy kalkulacyjnych – spokojnie możesz przygotować taki budżet na kartce papieru. Narzędzie nie ma znaczenia. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej przygotować budżet świąteczny.
Budżet świąteczny krok po kroku:
KROK 1- Przygotuj świąteczny kalendarz.
Zacznij od ustalenia tego ile „imprez” i wydatków rzeczywiście czeka Cię w grudniu. Weź kalendarz i wpisz wszystko: Mikołajki, spotkania przedświąteczne ze znajomymi, Wigilia, Boże Narodzenie, Pierwszy Dzień Świąt, Sylwester. Następnie przy każdej dacie oceń czy wiąże się ona z wydatkami. Szybko określ także ogólny typ wydatków, jakie planujesz ponieść na konkretną imprezę.
Krótka „ściąga” jakiego rodzaju wydatki są najczęstszymi wydatkami podczas świątecznych imprez:
- Prezenty ? ❤ ?.
- Jedzenie – mogą to być wydatki na zakup produktów i przygotowanie potraw, ale także koszt „imprezy” świątecznej czy mikołajkowej w restauracji albo szkole/przedszkolu dzieci.
- Dekoracje świąteczne – zarówno choinka, jak i ozdoby choinkowe, ale także coraz częstsze i popularniejsze jest „tematyczne” dekorowanie stołu, czy nawet całego domu.
- Ubrania – jeśli na któreś z szykujących się „wyjść” planujesz nowe odświętne ubrania, buty, torebkę czy inne akcesoria – koniecznie uwzględnij to w budżecie świątecznym.
- Pielęgnacja – to pewnie kategoria bardziej dla Pań ;-). Zwyczajnie lubimy na Święta czy Sylwestra wyglądać dobrze. Wydatki na makijaż, fryzjera czy manicure również wymagają wpisania w budżet.
- Inne – mogą to być chociażby dodatkowe koszty transportu na dojazdy.
Teraz przygotuj sobie kartkę papieru lub przejdź do arkusza Excel i zaczynamy planowanie gotówki. Pod ręką miej swój kalendarz ze wpisanymi „imprezami” i kategoriami wydatków, żeby niczego nie przegapić.
KROK 2 – Zaplanuj wydatki na prezenty świąteczne.
To chyba, w wielu domach największa pozycja kosztowa w świątecznych budżetach. … Bo na ogół jest to czas spotkań świątecznych w większym gronie, więc i często lista osób do obdarowania jest długa… a jeśli jeszcze masz dzieci, to dochodzą różnego rodzaju mikołajki i prezenty na imprezy „okolicznościowe” w przedszkolu, szkole czy ze znajomymi. Święta to dla większości z nas czas szczególny, więc często chcemy, aby również prezenty były szczególne.
Najlepiej wpisuj tu już konkrety: dla kogo, jaki prezent (mniej więcej) i jaką kwotę planujesz wydać.
Dodatkowo proponuję Ci podzielenie tej kwoty na 2 rodzaje budżetów: „podstawowy” i „dodatkowy”, czyli taki podział na faktyczną potrzebę i „zachciankę”, albo „minimalną” i „życzeniową” kwotę, jaką chcesz wydać na dany prezent. Postaraj się na tym etapie realnie planować kwoty. Nie uwzględniaj „promocji”. Jeśli „trafi się” coś taniej – to dodatkowo zaoszczędzisz.
KROK 3 – Przygotuj świąteczne menu.
Świąteczne menu na imprezy, same Święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra to podstawa tego, aby dobrze zaplanować budżet na jedzenie. Przy tej okazji ustal także, czy dzielicie się z rodziną lub znajomymi przygotowaniem potraw.
Podobnie jak z wydatkami na prezenty zaplanuj budżet minimum i maksimum na zakupy na jedzenie. W tym kroku zaplanuj również pieniądze, jakie wydasz na imprezy „wyjściowe” do restauracji czy pubów.
KROK 4 – Zaplanuj pozostałe wydatki świąteczne.
Zrób listę pozostałych wydatków, jakie planujesz ponieść na dekoracje świąteczne czy na to, aby dobrze wyglądać podczas świątecznych spotkań. Ważne jest, aby teraz uwzględnić wszystkie dodatkowe wydatki związane ze świętami, jakie planujesz ponieść. Jeśli Twoje wyjazdy na Święta czy którąś z imprez wiążą się z na przykład dodatkowymi kosztami transportu, to jest właśnie moment na dopisanie ich do listy. Także w tym przypadku ustal swój budżet podstawowy i ten na „zachcianki”.
KROK 5 – Podsumuj i podziel na dwa swój budżet świąteczny.
Jeśli korzystasz z mojego arkusza kalkulacyjnego, to automatycznie zobaczysz podsumowanie budżetu całościowego, podstawowego i dodatkowego. Jeśli robisz swój budżet na kartce, to przyszedł czas na to, aby wziąć kalkulator i dokonać podsumowań. Następnie uzyskane kwoty podziel na 2. W ten sposób uzyskasz kwotę, którą musisz zaoszczędzić z kolejnych pensji w październiku i listopadzie, aby pokryć swoje wydatki. Jeśli korzystasz z mojego arkusza, to wszystko policzy się samodzielnie.
Teraz możesz także zdecydować, który z budżetów: podstawowy czy podstawowy plus dodatkowy dasz radę zrealizować. … A co jeśli, żaden z nich nie „składa się” realnie do twoich możliwości finansowych? Możesz wykonać krok dodatkowy.
KROK 6 – Weryfikacja budżetu świątecznego.
Jeśli wychodzi Ci, że zaplanowane wydatki nie są w Twoim zasięgu finansowym, to namawiam Cię gorąco na dokonanie „cięć” w planowanych wydatkach. Absolutnie zrezygnuj z korzystania ze świątecznych kredytów czy pożyczek, czy też innych limitów na karcie lub w koncie. W ostatecznym rozrachunku raty, jakie będziesz spłacać przez kolejne miesiące, będą kosztowały Cię o wiele więcej – więc naprawdę nie warto.
Poszukaj oszczędności, zrezygnuj z rzeczy „niezbędnych”. Pamiętaj, że mimo całej „komercyjnej” otoczki świątecznej, o jakości świąt nie znaczy suma wydanych na nie pieniędzy. Lepsze skromniejsze Święta czy prezenty i czyste konto kredytowe! Zbuduj swój budżet tak, aby sfinansować go z Twoich oszczędności na ten cel.
Te 6 prostych kroków pozwoli Ci przygotować budżet świąteczny, który będzie z jednej strony finansowo realny, a z drugiej zdecydowanie zredukuje nie tylko Twój stres finansowy, ale i stres związany z przygotowaniami do świąt. Masz już przecież gotową listę zakupów. Można więc zawczasu przejść do działania, nie czekając z realizacją na ostatnią chwilę.
… Aby pozostać w klimacie budżetowo-świątecznym na sam koniec mam do Ciebie następujące pytanie:
? Jakie masz swoje sprawdzone sposoby na świąteczne przygotowania i oszczędności budżetowe?
Podziel się swoim sposobem w komentarzu ?