Większość z nas w życiu pragnie szczęścia. Ja przynajmniej tak mam 🙂 . Czujemy się szczęśliwi kiedy nasze życie rodzinne i zawodowe przynosi nam satysfakcje. Czujemy się bezpiecznie, kiedy mamy zapewnioną poduszkę finansową. 

Tak mówią przynajmniej prowadzone badania społeczne. Jaki jest sekret pełnego portfela skoro większość z nas cały czas twierdzi, że nie ma z czego oszczędzać ?

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie i przekracza już 4.000 PLN a na przestrzeni ostatniej dekady zarabiamy o blisko 60% więcej. Wiem, wiem, średnia to średnia i wiele osób marzy o takich zarobkach. Jednak żyje nam się ogólnie lepiej – co sami przyznajemy konsekwentnie w kolejnych badaniach i diagnozach społecznych.

Jeśli spojrzymy na raport NBP (Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych) i stopę oszczędzania gospodarstw domowych w relacji do naszych dochodów do dyspozycji to spektakularnych wzrostów czy sukcesów na przestrzeni ostatnich 10 lat nie ma. Raczej stopa ta jest stabilna przez te wszystkie lata. Optymistyczne jest jednak to, że szczególnie w ostatnich 2 latach zmienia się struktura tych oszczędności – na korzyść naszych oszczędności dobrowolnych 🙂

Co te wszystkie badania, raporty i dane statystyczne nam mówią ?

Mówią nam, że niekoniecznie większe zarobki oznaczają większe oszczędności. Niekoniecznie jeśli deklarujemy, że żyje nam się lepiej to chodzi nam o to, że mamy większe zabezpieczenie gotówkowe które daje nam bezpieczeństwo czy wolność finansową. Mówią nam też, że jednak nasza świadomość finansowa rośnie i przynajmniej część z nas stara się więcej oszczędzać z własnej woli. Mówią nam, że jest jednak taka grupa ludzi, która stosuje jakąś „sekretna formułę” na polu swoich finansów osobistych. Ludzi, którzy z roku na rok gromadzą pieniądze, oszczędności i bogacą się !
Dziś, zupełnie gratis zdradzę Ci sekretne równanie! Dzięki niemu osiągniesz dobrobyt finansowy o jakim marzysz! … a w Twoim życiu pojawi się upragniona nadwyżka w portfelu 🙂

Finanse to przecież nauka ścisła. Matematyczne równanie powinno więc jasno określać przepis, którego zastosowanie zapewni nam sukces. Coś tak prostego „1+1=2” a więc….

ZAROBKI = WYDATKI + OSZCZĘDNOŚCI

Jeszcze ważniejszą logiczną implikacją tego równania jest:

ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

Lub jak ktoś woli pójdźmy krok dalej w tych  rozważaniach…
Jeśli WYDATKI są mniejsze od ZAROBKÓW to mamy OSZCZĘDNOŚCI na plusie.

Pewnie teraz w Twojej głowie pojawia się głos, który mówi : „okej… to proste” lub „też mi odkrycie! Przecież to wie każdy !” albo „ no dobrze…. Tylko co z tego wynika ?”

No właśnie … Co z tej całej matematyki finansowej wynika ?

To właśnie gromadzenie i pomnażanie oszczędności daje nam poczucie bezpieczeństwa i upragnioną wolność finansową. Zasada „matematyczna” wydaje się prosta: To co zarabiamy powinno równoważyć się do tego co wydajemy i oszczędzamy. Oszczędności pojawią się nam tylko wtedy jeśli wydajemy mniej niż zarabiamy.

Jak możemy więc zwiększać nasze oszczędności ?

Na powiększanie oszczędności możemy wpływać zasadniczo poprzez:

 • zwiększanie zarobków
 • ograniczanie wydatków

Nasze oszczędności powinny więc rosnąć im mniej wydajemy oraz im więcej zarabiamy. O ile ograniczanie wydatków zawsze przekłada się na zwiększanie oszczędności to zwiększanie zarobków już nie zawsze oznacza, że gromadzimy większe oszczędności. Często im więcej zarabiamy tym więcej zaczynamy wydawać.
Dlaczego się tak dzieje ? Dzieje się tak bo na przykład czujemy, że nasza sytuacja jest lepsza niż była jeszcze miesiąc temu, rozluźniamy się i przestajemy kontrolować swoje wydatki … lub stwierdzamy, że przecież tak ciężko pracujemy więc należy nam się coś więcej od życia… albo mówimy sobie, że przecież zasługujemy na odrobinę luksusu…. Akurat w tym temacie argumentacja może być bardzo bogata 😉
…I tu dochodzimy do sedna sprawy. Na sukces w finansach osobistych wpływa w znaczny stopniu coś więcej niż matematyczna czy ekonomiczna wiedza o tym jak one funkcjonują. Sukces osiągamy dzięki zastosowaniu w praktyce prostego przepisu na zasobny portfel.

…A więc czego potrzebujesz więcej aby cieszyć się wolnością finansową ?
Badania przeprowadzone przez Thomasa J.Stanley’a i Williama D.Danko pokazują, że są trzy cechy, które czynią człowieka zamożnym…. a są to:

 1. GOSPODARNOŚĆ
 2. GOSPODARNOŚĆ
 3. GOSPODARNOŚĆ

Czyli jak definiuje słownik Webstera: „Gospodarność to zachowanie charakteryzujące się rozwagą w dysponowaniu środkami”. Oczywiście przeciwieństwem gospodarności jest rozrzutność czyli marnotrawstwo i ekstrawagancka konsumpcja.

Potrzebujesz więc rozwagi i zdrowego rozsądku w tym na co i jak wydajesz pieniądze. Stylu życia, który sprzyja gromadzeniu oszczędności i bogactwa. Taki styl życia wypracowujesz dzięki zdroworozsądkowym decyzjom i działaniom jakie podejmujesz każdego dnia. Działania te i decyzje w dużej mierze biorą się z Twoich przekonań , wzorców, motywacji jakie masz odnośnie pieniędzy.

Podsumowując oszczędności gromadzisz kiedy:

 • WYDAJESZ MNIEJ NIŻ ZARABIASZ
 • Twoje DECYZJE FINANSOWE PODEJMUJESZ ŚWIADOMIE, ROZWAŻNIE i ZDROWOROZSĄDKOWO
 • Twój styl życia cechuje GOSPODARNOŚĆ i ZDROWY ROZSĄDEK.

Tak to już jest z sekretnymi formułami niezależnie czy dotyczą one finansów, pięknej i szczupłej sylwetki, rzuceniu palenia, spełnienia i szczęścia osobistego…. Zadziałają tylko wtedy jak w ślad za „sekretną formułą” pójdą zmiany w nastawieniu, wypracujesz pozytywną motywacje i będziesz każdego dnia podejmować konkretne, konsekwentne decyzje i przede wszystkim działania aby osiągnąć cel.

Jaki jest więc Przepis na Pełen Portfel ?

Podstawowe równanie matematyczne jest niezmienne:

ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

Zadziała jednak jedynie z dodatkiem sekretnej formuły ZZA

czyli:

 • Zwiększaj zarobki 

 • Zdrowo wydawaj

 • Aktywnie oszczędzaj 

 • ….i Ciesz się Życiem

Proste ? Proste jak 1+1 = 2 ! 

…. Więcej o sekretnym składniku ZZA przeczytasz w kolejnych artykułach !

 ? Jaki jest według Ciebie sekretny składnik sukcesu finansowego

napisz o tym w komentarzu 


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!