Pandemia niewątpliwie przyspieszyła cyfryzację usług bankowych. Więcej płacimy elektronicznie, ale też pojawiły się realne problemy z tym, jak zrealizować czynności bankowe, które wymagają na przykład potwierdzenia tożsamości. Sporo z nich przez lata opierało się jednak na wizycie w oddziale – szczególnie jeśli był to nasz pierwszy kontakt z bankiem.

Kiedy jesteśmy już klientem banku, to mamy bankowość elektroniczną i tam możemy dodawać nowe produkty i uruchamiać usługi, potwierdzając je hasłem czy sms’ami z banku. Sprawa zdecydowanie prosta – szczególnie w pandemii

Co jednak zrobić, kiedy nie jesteśmy jeszcze klientem danego banku, a chcemy na przykład zmienić konto?

Składanie podpisu przed kurierem dostarczającym umowę jest jakimś rozwiązaniem. Wydłuża to jednak czas dostępności pewnych usług, bo według prawa bankowego, przy niektórych z nich, w momencie uruchomienia bank musi mieć niejako “w ręku” nasz podpis. … A kurier na ogół nie jest pracownikiem banku… do tego bank podejmuje zobowiązanie, że zweryfikował naszą tożsamość (tym samym na przykład unikając otwarcia konta na tzw. “słupa”). Jednak w pandemii wielu z nas obawia się kontaktów z nieznajomymi i takie rozwiązanie nie jest zwyczajnie postrzegane jako bezpieczne, a więc zmiana takiego konta wydaje się mocno utrudniona.

… a poza wszystkim jako ludzie i klienci – jesteśmy leniwi. Każde wydłużenie czy utrudnienie procesu odwleka naszą decyzję i działanie. Ja też jestem leniwa. I bardzo mi ta cyfryzacja odpowiada, bo jeśli mogę coś zrobić szybciej, prościej i samodzielnie albo zautomatyzować – to jestem na tak!

Właśnie jesteśmy w okresie, gdzie wiele banków zmienia opłaty, jakie pobiera za konto czy użytkowanie karty. Ja mam kilka kont, do różnych celów. Konto, z którego korzystam do bieżących wydatków (to konto zasilam pieniędzmi na bieżące wydatki) musi być przede wszystkim bezpłatne, mieć możliwość połączenia z ApplePay… i super, jak daje możliwość korzystania z rabatów, promocji czy cash-backu w sklepach, w których dokonuję zakupów (tak, weryfikuję listę dostępnych partnerów).

Wraz z dorastaniem naszego Juniora pojawiła mi się jednak na horyzoncie potrzeba otwarcia konta także dla niego. Temat edukacji finansowej najmłodszych nadaje się na zupełnie oddzielny wpis, natomiast ja uważam, że jak najszybciej nasze dzieci potrzebują “obracać” się w realnym świecie finansów. Oszczędzania, wydawania i inwestowania – tego wszystkiego potrzebujemy ich uczyć na prawdziwych kontach, kartach, rachunkach.

Dlatego właśnie od kilku tygodni rozglądam się za możliwościami, jakie mamy teraz na rynku na zmianę… ale podchodziłam do tego opornie, bo sam proces otwarcia rachunku, wizyty w banku, albo czekania na kuriera zniechęcał mnie do podjęcia aktywności.

I tu pojawiła się niespodzianka, bo Bank Pekao S.A. poprosił mnie o przetestowanie ich oferty Konta Przekorzystnego, które można otworzyć na selfi.

Pewnie można się zastanawiać “czy to jest bezpieczne rozwiązanie?”.

15 lat przepracowałam w banku, także zajmując się obszarami związanymi z bezpieczeństwem. Mam wiec takie przekonanie, że w tym świecie, gdzie “na prawo i lewo” dajemy dostęp do swoich danych i wizerunku, to akurat wobec banków stosowane są jedne z najsurowszych przepisów i wymogów bezpieczeństwa. Jeśli Facebook’owi, Instagram’owi czy innemu TikTok’owi udostępniam swoje zdjęcia, wrzucam selfi, filmy, nakręcam stories – to danie swojego selfi bankowi jest zdecydowanie bezpieczniejsze i lepiej kontrolowane.  … a do tego wpisuje się w moje lenistwo.

Do tego, jeśli zależy nam na tanim, właściwie bezpłatnym rachunku to Konto Przekorzystne jest według mnie bardzo interesującą opcją.

Dlaczego? Zaraz Ci wszystko opowiadam!

Konto Przekorzystne – warunki bezpłatności i co dostajesz w zamian.

Prowadzenie rachunku możesz mieć za darmo pod dwoma warunkami: (muszą być spełnione łącznie)

  • Pierwszy z nich to jednorazowy wpływ na konto w wysokości minimum 500 zł w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Może to być pensja, renta lub przelew z Twojego konta w innym banku. Tu jednak uwaga – musi być przelew: wpłaty gotówki się nie liczą. Tak samo, jak do spełnienia wymogu nie policzą się wpływy z tytułu rozliczenia depozytów terminowych lub udzielonych kredytów i pożyczek oraz poleceń przelewów pomiędzy rachunkami własnymi Klientów… czyli te 500 zł – to muszą być nowe środki, które wpłyną do banku.
  • Drugi warunek to konieczność dokonania minimum jednej transakcji bezgotówkowej w poprzednim miesiącu kalendarzowym kartą debetową wydaną przez Bank Pekao S.A. lub aplikacją PeoPay.

Spełniając powyższe warunki, masz także bezpłatnie obsługę karty debetowej do tego konta, przelewy on-line.

Podróże z Kontem Przekorzystnym:

Wiem, dziś podróżowanie za granicę mamy mocno obostrzone, ale ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie! Ja już planuję odwiedzić moich przyjaciół we Włoszech, Holandii czy Portugalii, więc dla mnie brak opłat za przewalutowanie to ogromny plus.

Zakładając Konto Przekorzystne warto wybrać kartę Mastercard Debit FX do konta. Możesz płacić nią za granicą bez kosztów przewalutowania. Wystarczy, że są pieniądze w danej walucie na rachunku przypisanym do karty. Jeśli masz konto walutowe np. w Euro i zapłacisz w Euro, to z tego właśnie konta zostaną przesłane pieniądze. Konto walutowe jest dla posiadaczy Konta Przekorzystnego bezpłatne.

Jeśli spełniasz warunki do bezpłatnego korzystania z konta, o których mówiłam w punkcie wyżej, to masz także bezpłatnie wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą.  

Promocja i dodatkowe bonusy:

W aktualnej jeszcze promocji Konta Przekorzystnego wraz z kartą i aplikacją PeoPay można zgarnąć dodatkowe bonusy:

Maksymalnie 100 zł za dokonanie transakcji kartą debetową (Mastercard).

Płacąc kartą debetową przez 3 miesiące od dnia otwarcia konta i dokonując transakcje kartą i telefonem na łączną kwotę 1000 zł (przez 3 miesiące w sumie), możesz zgarnąć zwrot 10% wartości transakcji bezgotówkowych do maksymalnej kwoty 100 zł. Tu trzeba pamiętać, że wyłączone są z tego transakcje BLIK – one nie policzą się do wymogu 1000 zł. Ta promocja trwa do 31.03.2021 r.

Maksymalnie 200 zł za robienie transakcji kartą kredytową (Mastercard).

Przez 3 miesiące musisz płacić kartą (Internet i punkty stacjonarne) i zrobić tych transakcji na minimum 2000 zł (przez 3 miesiące w sumie), a otrzymasz wtedy zwrot maksymalnie 10%, czyli 200 zł. 200 zł to także kwota maksymalnego zwrotu, jaki możesz dostać.

100 zł za skuteczne polecenie konta znajomym.

Ta promocja trwa również do 31.03.2021 r. Możesz polecić maksymalnie do 15 kont i dostać maksymalnie 1500 zł. Jeśli chcesz przystąpić do programu poleceń, to wystarczy, że na stronie programu wypełnisz odpowiedni formularz.

Konto Przekorzystne sprawdź

Konto Przekorzystne – co z bonusami za płatności elektroniczne?

Warto także zarejestrować się w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile. Jest to program lojalnościowy dla osób, które posiadają karty płatnicze Mastercard® Maestro oraz aplikację PeoPay.

Za płatności w punktach handlowo-usługowych w Polsce oraz za zakupy internetowe dostajesz punkty, które wymieniasz na nagrody u Partnerów.  Partnerami programu są między innymi Empik, Decathlon, Carrefour, Douglas, Vistula, Wólczanka i wielu innych – także jest w czym wybierać.

Na start dostajesz 3400pkt, które możesz wymienić od razu na voucher o wartości 50 zł.  Promocja obowiązuje do 31.03.2021 r. Do programu możesz przystąpić w aplikacji PeoPay lub po zalogowaniu do lub bankowości internetowej Pekao24.

Konto Przekorzystne daje Ci także dostęp do “Galerii Rabatów” – jest to program partnerski, w którym możesz zyskać zniżki u partnerów Banku, płacąc u nich kartą Banku, aplikacją mobilną lub poleceniem przelewu z bankowości elektronicznej.

Lista Partnerów jest pokaźna, więc każdy znajdzie coś dla siebie – i nie chodzi o to, żeby kupować coś, czego nie potrzebujemy, tylko płacić mniej za to, co planowaliśmy kupić. Jest także wyszukiwarka, gdzie po frazie kluczowej możesz sprawdzać oferty i rabaty. Wpisujesz “książki” i wyświetla Ci się lista Partnerów z rabatami (e-sklepy i punkty stacjonarne).

Dodatkowe atrakcje dla dzieci w wieku 6-13 lat.

Dla mnie jako rodzica dziecka, które już dostaje budżet do dyspozycji na swoje zabawki i przyjemności, szczególnie ciekawa jest opcja otwarcia produktów dla dziecka, właśnie z poziomu Konta Przekorzystnego posiadanego przez rodzica.

Gotówka – sprawdza się świetnie. Widzę, że wtedy Junior o wiele roztropniej zastanawia się nad zakupem. Swoje pieniądze – te w portfelu – są bardziej cenne, niż te, które wydaje Mama czy Tata. Wydanie ich “boli” bardziej.

Natomiast obecny świat funkcjonuje bez gotówki. Większość zakupów i wydatków robimy dziś posługując się pieniędzmi “w wirtualu” – płacimy kartami, telefonami i zegarkami. Ze wszystkich badań nad naszymi zachowaniami zakupowymi (a to jest “gro” mojej pracy zawodowej), wiemy, że takimi środkami elektronicznymi wydajemy chętniej.

Dlatego właśnie zaczęliśmy się z mężem rozglądać za możliwością jakieś karty, aplikacji i rachunku oszczędnościowego dla Juniora. Potrzebujemy go nauczyć, od małego dobrych “automatyzmów” i bardziej racjonalnego podchodzenia do elektronicznych pieniędzy.

Jeśli masz Konto Przekorzystne, to możesz bez wychodzenia z domu otworzyć rachunek dla dziecka. Wystarczy zalogować  się do aplikacji mobilnej PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24 i wejść do  Panelu rodzica. Następnie wybierasz ofertę dla dziecka w wieku 6-12 lat – Pakiet PeoPay KIDS. Nie potrzeba do tego dokumentu tożsamości dziecka, wystarczy jego PESEL i podstawowe dane osobowe. Jeśli nie jesteś jeszcze klienta Banku Pekao S.A, to. najpierw trzeba założyć konto osobiste, a dopiero później wybrać produkty dla dziecka.

Pakiet PeoPay KIDS jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 6-13 lat. W skład pakietu wchodzi konto osobiste i oszczędnościowe, dedykowana dla dziecka aplikacja PeoPay KIDS oraz własna imienna karta PeoPay KIDS. Dzięki karcie dziecko może bezpiecznie realizować drobne płatności w ramach ustalonych limitów. Rodzic decyduje, czy karta dziecka umożliwia wypłaty gotówki z bankomatów, czy ma funkcję zbliżeniową i jaki ma limit. Domyślny dzienny limit płatności kartą PeoPay KIDS ustawiony przez bank wynosi 20 zł, a Rodzic może go zmienić na maksymalny do 500 zł.

W aplikacji PeoPay KIDS są wirtualni trenerzy: lis, żubr i złotówka, którzy tłumaczą różne pojęcia z finansów i opowiedzą o tym, jak gospodarnie rządzić się swoimi pieniędzmi i oszczędzać… choćby, dlaczego nie warto wydawać od razu całego kieszonkowego ;-).

Z innych ciekawostek, to aplikacja daje dziecku możliwość zakładania wirtualnych skarbonek i tak może ono oszczędzać na swoje wymarzone cele.

Rodzice w Panelu rodzica mogą dyskretnie sprawować nadzór nad finansami dziecka i uczyć dziecko oszczędzania. Można też od razu ustawić stałe kieszonkowe na konto dziecka. 

Dziecko może wysłać przelew zewnętrzny z Konta Przekorzystnego, doładować swój telefon lub kupić kod do gry. Rodzic akceptuje transakcje w Panelu rodzica.

Do końca marca 2021 r. dziecko może wziąć dział w dwóch promocjach. Dostaje 50 zł kieszonkowego w prezencie, pod warunkiem spełnienia warunków promocji. Rodzic zakłada dziecku Pakiet PeoPay KIDS do końca marca, później do 10 kwietnia musi ściągnąć aplikację PeoPay KIDS. Nagroda trafi na konto dziecka do 24 kwietnia. Dodatkowo za założenie dziecku Pakietu PeoPay KIDS przez pierwsze 92 od otwarcia zyska 2% na koncie oszczędnościowym Mój Skarb do kwoty 3000 zł.

Warto rzucić okiem, bo według mnie jak najwcześniej potrzebujemy zacząć uczyć nasze dzieci odpowiedzialności finansowej, radzenia sobie w elektronicznym, bankowym świecie, a przede wszystkim tego, że pieniądz elektroniczny, choć tak wygląda, to nie jest wirtualny.

Konto Przekorzystne – jak założyć?

Cały proces jest bardzo prosty i szybki. Bank uprzedza na stronie, że zajmie około 11 minut. … ale nim zaczniesz, to przygotuj dowód osobisty ;-).  

Krok 1. Zaczynasz od prostego formularza z podstawowymi danymi osobowymi: Imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu. Miej ten telefon przy sobie, bo na niego dostaniesz sms’y konieczne do potwierdzenia otwarcia konta i zawarcia umowy. Tu także tworzysz swój login.

Krok 2. To weryfikacja numeru telefonu i potwierdzenie hasła kodem sms.

Krok 3. Wybierasz produkty i usługi dla Ciebie. Tu np. wybierasz konto, ale także kartę wielowalutową.

Krok 4. Tu wybierasz sposób weryfikacji tożsamości – przez selfie czy w oddziale.

Krok 5. Jeśli wybrałeś sposób weryfikacji przez selfi, to teraz właśnie potrzebujesz swój dowód osobisty. Najpierw robisz zdjęcie strony tylnej dowodu, potem przodu ze zdjęciem, a zaraz potem przychodzi czas na Twoje selfi.

Krok 6. Twoje selfi – a właściwie nagranie twarzy. Dostaniesz jasne instrukcje, aby zadbać o to, żeby nie było innych osób w kadrze. Prawy profil, lewy profil i przodem do kamery. 

Tu następuje moment, że musisz poczekać na weryfikację, ale nie trwa ona jakoś długo – na ogół około kilku minut.

Krok 7. Po pozytywnej weryfikacji zdjęcia potwierdzasz podpisanie umowy SMS’em.

I to już koniec procesu. Twoje konto jest otwarte – możesz hasać po bankowości internetowej i instalować aplikacje PeoPay.


Dla mnie Konto Przekorzystne, to dobra propozycja jako konto do aktywnego korzystania.

  • Zapewniając wpływy minimalne oraz robiąc regularne zakupy – mamy konto bezpłatnie.
  • Na zakupy można wykorzystać dodatkowe zniżki z Galerii Rabatów, a do tego gromadzić punkty i wymieniać je na vouchery.
  • Jest karta wielowalutowa i bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.
  • Aplikacja mobilna współpracująca z Apple Pay (#TeamOgrodnicy) i Google Pay, wygodna bankowość internetowa.
  • Zakładając konto w promocji – można także zgarnąć cash back’i.
  • Absolutny hit dla mnie, to jednak konto i aplikacja PeoPay KIDS dla najmłodszych :-). Edukacja finansowa mojego dziecka, to jest “coś”, co jest dla mnie bardzo ważne i ma sporą wartość. Za tę wartość byłabym skłonna nawet zapłacić więcej, a z Kontem Przekorzystnym – nie muszę.

Więcej o Koncie Przekorzystnym dowiesz się TUTAJ

? Znacie inne podobne rozwiązania?  

Dajcie znać w komentarzu z jakich kont czy aplikacji korzystacie – ja lubię testować różne rozwiązania.

Konto Przekorzystne sprawdź


Ważna informacja: Ten artykuł powstał przy współpracy z Partnerem. Oznacza to, że za czas i pracę poświęconą na recenzję produktu otrzymałam wynagrodzenie, które pozwoli mi dalej rozwijać blog. Pamiętaj jednak, że nigdy nie namawiam Cię do zakupu produktów, jakich nie potrzebujesz. Co więcej, nie czerpię korzyści finansowych ze sprzedaży tego produktu. Wynagrodzenie otrzymałam jedynie za napisanie jego recenzji. Zasady współpracy są takie, że Partner nie ma wpływu, na moje opinie o danym produkcie. Moim zadaniem jest „prześwietlenie” tego produktu i opisanie jak on wygląda i działa dla moich czytelników. Moich osobistych poglądów i opinii Partner nie może zmienić, jedyne co, to może zrezygnować z publikacji. Dokładam wszelkich starań, aby rzetelnie prześwietlić dany produkt. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu takie będą także Twoje odczucia. Twoje zaufanie jest dla mnie najważniejsze – chcę więc, abyś wiedziała lub wiedział, jak wygląda taka współpraca. Dlatego też otwarcie Cię o tym informuję, a tego typu artykułów na blogu jest niewiele ? .


 SKLEP - FoKChcesz być na plusie? Zobacz jak mogę Ci pomóc!

Odwiedź mój SKLEP i zobacz jakie przygotowałam dla Ciebie szkolenia i  e-booki. Znajdziesz tam także możliwość konsultacji “jeden na jeden ze mną”!